Jak przefarbować ubranie

Przefarbowanie ubrań to idealny sposób, aby przywrócić do życia odzież zniszczoną oraz zmienić nieco swoją garderobę.

Niemal każdy posiada w swojej szafie odzież, która wymagałaby zastosowania zabiegów ją odnawiających. Odzież może bowiem tracić swoje intensywne kolory, czyli zwyczajnie płowieć. Zdarza się również tak, iż dana garderoba jest już niemodna pod względem kolorystycznym i dlatego została odłożona na dno szafy. Z tymi wszystkimi problemami można sobie jednak poradzić decydując się przefarbować ubranie.

Gotowe barwniki

W sklepach specjalizujących się w sprzedaży tkanin oraz artykułów pasmanteryjnych nabyć można specjalne barwniki do ubrań dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Należy jednak pamiętać o tym, iż dużo lepsze rezultaty osiąga się farbując jasne tkaniny na nieco ciemniejsze kolory aniżeli odwrotnie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre tkaniny są odporne na proces farbowania i mogą łapać kolor w sposób niewłaściwy. Owe barwniki dostępne są w dwóch wariantach. Jeden zakłada zanurzenie odzieży w misce z ciepłą wodą z dodatkiem soli, która ma utrwalić kolor. Odzież powinna być, co jakiś czas mieszana tak, aby równomiernie złapała kolor. Należy pamiętać o tym, iż cała tkanina musi być dokładnie zanurzona w wodzie. Tkanina powinna spędzić w takiej kąpieli około jednej godziny. Następnie należy ją dokładnie wypłukać i wysuszyć. Drugim wariantem jest wygotowanie odzieży. Zajmuje to, co prawda nieco więcej czasu, ale za to daje dużo lepsze rezultaty. Proces ten trwa około dwóch godzin. Tu również konieczne jest dodanie do wody soli kuchennej. Barwniki wykorzystywane w tym procesie nie pozostawiają śladów na tworzywach sztucznych oraz na skórze. Można więc w pełni bezpiecznie przefarbować ubranie.

Utrwalanie koloru

Łatwo jest przefarbować ubranie, lecz wiele osób zapomina o kwestii utrwalenia koloru. Pominięcie tego etapu może się wiązać z szybką utratą osiągniętego efektu, co będzie się wiązało z koniecznością powtórzenia całego procesu. Dlatego też przy każdorazowym farbowaniu należy pamiętać o dodaniu soli oraz octu. Wystarczy zastosowanie niewielkich ich ilości, które skutecznie pomogą w utrwaleniu pożądanej kolorystyki na tkaninie. Takie zabiegi można powtarzać cyklicznie, co pozwala na cieszenie się ulubioną bluzką czy kurtką nawet przez długie lata. Jest to coraz modniejszy sposób na odświeżanie zawartości swojej szafy, a także korzystny pod względem finansowym, gdyż jeden barwnik kosztuje około trzech złotych.