Jak przekopiować muzykę z komputera na iPhone'a

Aby przekopiować muzykę z komputera na iPhone'a musimy skorzystać z aplikacji iTunes udostępnionej przez producenta. Dzięki niej można cieszyć się ulubionymi utworami.

Apple, w przeciwieństwie do innych producentów telefonów komórkowych i smartfonów, nie udostępnia możliwości zgrywania muzyki bezpośrednio za pomocą kabla USB. Jeśli chcemy przekopiować muzykę z komputera na iPhone’a, zobowiązani jesteśmy do użycia specjalnego oprogramowania o nazwie iTunes.

Czym jest iTunes?
iTunes jest programem na licencji freeware, czyli darmowej, który umożliwia odtwarzanie plików audio i wideo. Poza funkcjami odtwarzacza, iTunes posiada funkcję synchronizacji z produktami Apple takimi jak iPhone, iPad czy iPod. Program dedykowany jest systemom z rodziny Windows oraz Mac OS, dystrybucje Linuxa posiadają własną dedykowaną wersję iTunes. Program można pobrać albo bezpośrednio ze strony Apple: http://www.apple.com/pl/itunes/download lub z innych stron specjalizujących się w udostępnianiu wersji instalacyjnych programów. Przykładowo można skorzystać z popularnego serwisu: www.programosy.pl

Kopiowanie muzyki za pomocą programu iTunes

  • Pierwszym krokiem by przekopiować muzykę z komputera na iPhone'a jest uruchomienie iTunes i zaimportowanie utworów. Jest to konieczne dlatego, że urządzenie Apple jest w stanie zsynchronizować zawartość tylko z biblioteką programu. Import można wykonać w trójnasób.
  • Pierwszym sposobem jest kliknięcie w odpowiednią opcję, która pojawia się na ekranie przy pierwszym włączeniu programu: "wyszukiwanie plików mp3 lub AAC", po kliknięciu tej opcji program automatycznie wyszuka wszystkie pliki muzyczne znajdujące się na komputerze.
  • Druga ścieżka opiera się na uaktywnieniu za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy menu "Plik", następnie na rozwijanej liście zaznaczamy "dodaj biblioteki". W tym momencie należy wybrać pożądany folder z muzyką.
  • Ostatnią propozycją jest przeciągnięcie utworów bądź folderów do programu metodą "przeciągnij i upuść", czyli zaznaczenia utworów lub folderów prawym przyciskiem myszy i bez zwalniania przycisku przeciągnięcie ich w obszar okna iTunes.

Synchronizacja iPhone'a z komputerem
W przypadku importu z dysku CD iTunes dokonuje konwersji plików do formatu AAC+, zapewniając tym samym optymalną jakość dla iPhone'a. Po zaimportowaniu plików muzycznych konieczna jest synchronizacja iPhone’a z komputerem. W tym celu podłączamy iPhone’a przez gniazdo USB, co jest równoznaczne z samoczynną aktywacją programu iTunes. Wybieramy panel ustawień muzyki, za jego pomocą możemy określić nasze preferencje, między innymi zmniejszyć rozmiar plików muzycznych poprzez konwersję na pliki mp3 w gorszej jakości – 128 kbps. Kiedy już określiliśmy preferencje względem zgrywanej na urządzenie muzyki, klikamy przycisk "synchronizuj", co pozwala przekopiować muzykę z komputera na iPhone'a. Jeżeli nie chcemy, aby na iPhone znalazły się wszystkie pliki z iTunes, po podłączeniu urządzenia i zaznaczeniu go w programie, zaznaczamy pole "ręcznie zarządzaj muzyką i plikami wideo". Wtedy możemy dodawać wybrane elementy za pomocą przeciągnięcia utworu z biblioteki iTunes w pole iPhone'a na pasku bocznym.
Uwaga: jeżeli usuniemy plik z iTunes, zostanie on również usunięty z iPhone'a przy najbliższej synchronizacji.