Jak przyciemnić szyby w samochodzie – instrukcja

Każdy może sam przyciemnić szyby w samochodzie, wystarczy odrobina cierpliwości i odpowiednie akcesoria.

Przyciemnianie szyb wydaje się w miarę łatwą i niezbyt skomplikowaną czynnością. Nie ma w niej właściwie nic trudnego, wystarczy nieco precyzji i cierpliwości. Każdy z nas może sam przyciemnić szyby w swoim samochodzie. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na przyciemnienie przedniej szyby oraz przednich bocznych, możemy spodziewać się zatrzymania naszego dowodu rejestracyjnego przez policję. Nasze prawo pozwala przyciemnić szyby tak, aby kąt widzenia kierowcy wyniósł 180 stopni.

Czego potrzebujemy, by przyciemnić szyby?

Najważniejsza jest folia. Folię do przyciemniania szyb znajdziemy w sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi. Producenci oferują folie w różnych odcieniach i kolorach, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, jednak nie warto oszczędzać. Źle dobrana folia już po kilku miesiącach może zacząć się odklejać, przez co nasz samochód będzie wyglądać nieestetycznie. Czasem razem z folią dostępne są specjalne nożyki do jej przycinania, jeśli jednak takiego nie dostaniemy, zaopatrzmy się w ostry nożyk, np. taki jak do tapet. Będziemy też potrzebować packi do usunięcia wody i pęcherzyków powietrza oraz rozpylacza wody.

Zrób to sam - przyciemnianie szyb krok po kroku

Pierwszym krokiem jest wymontowanie plastikowych elementów, przylegających do szyby. Następnie zadbajmy o dokładne umycie i odtłuszczenie szyb zarówno zewnątrz, jak i w środku. Kolejną rzeczą jest dokładne dopasowanie folii do szyby i przycięcie do konkretnego wymiaru. Ważne jest to szczególnie przy mocno wyprofilowanych szybach. Podczas przycinania folii możemy umieścić wewnątrz pojazdu latarkę lub inne źródło światła. Pomoże nam to w odnalezieniu linii cięcia na obwodzie szyby. Znacznie łatwiej przyciemnić szyby wyjęte wcześniej z pojazdu. Nie każdy bowiem da sobie radę z wycięciem odpowiedniego rozmiaru folii bezpośrednio na samochodzie. Następnie spryskujemy szybę wodą z płynem do naczyń – dzięki temu folia po nałożeniu będzie przylegać do szyby. Zanim przyłożymy folię do szyby, sprawdźmy po której stronie znajduje się ciemna część z klejem. Spryskajmy wodą zarówno szybę, jak i folię – będzie nam łatwiej ją dopasować.

Folia już przylega do szyby

Przy użyciu packi (zazwyczaj dostępnej razem z folią) lub innego płaskiego przedmiotu pozbywamy się pęcherzyków powietrza i nadmiaru wody zebranej pod folią – wodę wyprowadzamy na zewnątrz. Ważna rada: packę najlepiej zawińmy w miękką szmatkę, by nie pozostawić niechcianych rys na folii. Te same czynności powtarzamy, aby przyciemnić szyby w środku pojazdu, czyli docinamy dokładnie folię, spryskujemy wodą z płynem, przykładamy folię i pozbywamy się nadmiaru wody. Po zakończeniu wszystkich czynności, zostawmy nasze szyby do wyschnięcia. Na końcu montujemy wykręcone wcześniej elementy plastikowe.