Jak przygotować mieszkanie na dziecko

Pierwsze miesiące opieki nad maleństwem to bardzo trudny okres dla świeżo upieczonych rodziców. Dlatego, aby ułatwić sobie zadanie należy dobrze przygotować mieszkanie na dziecko.

Kilka tygodni przed porodem należy zacząć szykować siebie i swoje otoczenie na przyjście dziecka na świat. Kupowanie wyprawki i meblowanie domu to jedna z najprzyjemniejszych części oczekiwania na małego człowieka. Przy zakupach powinniśmy jednakże pamiętać, aby nie kierować się tym, co mówi nam sprzedawca, ponieważ często kończy się to zakupieniem zupełnie zbędnych przedmiotów. Najlepiej przed wyprawą do sklepu dziecięcego zrobić sobie listę rzeczy, które będą odpowiadały właśnie Waszym potrzebom. Aby przygotować mieszkanie na dziecko wystarczy chwila zastanowienia, aby móc ruszyć na zakupy.

Przedmioty potrzebne od pierwszego dnia życia dziecka
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest osobny pokój dla dziecka, który możemy dowolnie wyposażyć w meble i akcesoria. Jednakże często rodzice chcą mieć niemowlaka, przynajmniej na początku, przy sobie w sypialni. Taki kącik dla malucha, u rodziców w pokoju, musi być meblowany nieco rozważniej. Na pewno potrzebne będzie łóżeczko. Niektóre z modeli dysponują przewijakiem, co jest dużą oszczędnością miejsca. Aczkolwiek dużo wygodniejsze, jeśli mamy miejsce, są komody z przewijakami. Pod przewijakiem powinien być dywanik lub miękka wykładzina. Doskonałym pomysłem jest zawieszenie półki na kosmetyki dla niemowlęcia i pieluchy. Wszystko jest pod ręką i nie tracimy miejsca na dodatkowe meble. Warto także kupić wanienkę, najlepiej ze stojakiem, który odciąży nasze i tak obciążone plecy. Bardzo użytecznym sprzętem, choć niekoniecznym, jest leżaczek. Możemy w nim zabierać ze sobą maluszka do innych pokoi nie martwiąc się o jego bezpieczeństwo (leżaczki są wyposażone w pasy). W kuchni powinniśmy wydzielić kącik tylko dla niemowlęcia. Będzie on potrzebny do przechowywania mleka, kaszek i innych dziecięcych artykułów spożywczych. Można też tam postawić ewentualny wyparzacz do butelek. Najważniejsze jest, aby tak przygotować mieszkanie na dziecko, by było nam wygodnie.

Wyposażenie domu dla starszego niemowlęcia
Wraz ze wzrostem naszego maleństwa musimy zabezpieczyć mieszkanie tak, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Przede wszystkim będziemy potrzebować plastikowych nakładek na ostre krawędzie. Powinniśmy nimi zabezpieczyć wszystkie ranty, na które mogłoby się dziecko przewrócić. Regały z książkami powinny być przymocowane do ścian, a szuflady warto zaopatrzyć w blokady uniemożliwiające ich otwarcie. Gniazdka muszą być zatkane specjalnymi zatyczkami, aby maluch nie włożył tam palca. Równie ważne jest sprawdzenie, czy środki czystości oraz lekarstwa są przechowywane poza zasięgiem małych rączek. Z mebli dobrze jest kupić kojec, który umożliwia pozostawienie na moment malucha samego, bez obaw o jego bezpieczeństwo. Kolejnym elementem, aby dobrze przygotować mieszkanie na dziecko jest krzesełko do karmienia. Bez niego będziemy mieć malca cały czas na rękach. Należy pamiętać, że dobrze zabezpieczone otoczenie to komfort dla nas i bezpieczeństwo dla naszego dziecka.