Jak przygotować mieszkanie na kota

Przygotowując mieszkanie na przyjęcie kota należy zapewnić mu dostęp do karmy, świeżej wody i kuwety, oraz upewnić się, że zwierzęciu nie grozi w naszym domu zatrucie.

Pojawienie się w domu zwierzaka to zazwyczaj radość dla wszystkich domowników, ale i nowe zobowiązanie, które wymaga od nas przygotowania mieszkania na przyjęcie kota, by był u nas szczęśliwy i bezpieczny. Koty od małego są ruchliwe i ciekawe świata, więc niezależnie od wieku zdarza im się porywać na karkołomne wyczyny, jak próba wskoczenia na gorącą kuchenkę czy wyskoczenia przez okno, dlatego przyjrzyjmy się naszemu mieszkaniu i zneutralizujmy potencjalne zagrożenia. Należy także zaopatrzyć się w akcesoria, które pomogą nam stworzyć komfortowe warunki dla pupila.

Potencjalne zagrożenia
Zwierzę, które planujemy przyjąć z natury lubi eksplorować trudno dostępne miejsca, jak przestrzeń pod łóżkiem czy szczyt szafy - by przygotować mieszkanie na przyjęcie kota należy więc zacząć od usunięcia dużych przedmiotów, które potrącone mogłyby spaść i zrobić zwierzęciu krzywdę. Zabezpieczenia, szczególnie przy małym kocie, będą również wymagać kable. Porażenie prądem na skutek pogryzienia przewodów zdarza się rzadko, ale aby mieć pewność, że uchronimy przed tym pupila, wystarczy ukryć je pod wykładziną lub zamknąć w specjalnej tubie ochronnej, dostępnej w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Kolejnym efektem kocich skoków może być poparzenie od gorącej płyty kuchenki, zatem jeśli używamy elektrycznego sprzętu, należy postarać się o przykrycie na czas, gdy stygnie on po gotowaniu. Adoptując zwierzaka, musimy zadbać też o zabezpieczenie okien. Jeśli mieszkamy na parterze lub w domu jednorodzinnym, nie trzeba się o to martwić, jednak upadek z okna o większej wysokości, wbrew obiegowej opinii o spadaniu na cztery łapy, grozi kotu potłuczeniem lub nawet śmiercią. Wystarczą jednak zwykłe siatki, dostępne w miejscach, gdzie można kupić rolety i żaluzje, a okna przestaną być problemem (pamiętajmy też, by nie wypuszczać kota samego na balkon). Rośliny doniczkowe także będą wymagać przeglądu – część gatunków popularnych w naszych mieszkaniach jest trująca, a istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będą przez nowego domownika podgryzane. Do toksycznych dla zwierzęcia należą między innymi ozdobne, miniaturowe palmy, a także pozornie nieszkodliwe kwiaty cięte, jak konwalie i tulipany.

Czego potrzebuje kot
Aby w pełni przygotować mieszkanie na przyjęcie kota, musimy zaopatrzyć się w przedmioty, które pozwolą mu czuć się u nas komfortowo. Są to przede wszystkim miseczki na karmę i świeżą wodę, do której zwierzak musi przez cały czas mieć dostęp. Potrzebna będzie również kuweta, najlepiej zbudowana tak, by kot podczas „sprzątania” po sobie nie rozsypywał jej zawartości naokoło, a także specjalny żwirek pochłaniający zapach i wilgoć oraz łopatka, która pomoże nam utrzymać czystość kociej toalety. Zarówno młode, jak i dorosłe koty, chętnie bawią się atakując zabawkę lub goniąc za piłeczką – obserwowanie takich harców może być przyjemnością również dla właściciela, warto więc zapewnić pupilowi rozrywkę. Jeśli nie planujemy przycinać kotu pazurów (co jest dziś powszechnie praktykowane, można robić to co jakiś czas u weterynarza lub w domu, za pomocą specjalnych cążków) uchronimy swoje meble przed zadrapaniami, kupując specjalny, pokryty szorstkim sznurkiem wałek, na którym zwierzę może je ostrzyć. Przygotowanie mieszkania na przyjęcie kota wymaga kilku zabiegów, radość z posiadania tego zwierzaka w pełni je jednak wynagrodzi.