Ogrodnik radzi: jak przygotować ogród na zimę?

Właściwe przygotowanie ogrodu na zimę wymaga jesienią pracy przy glebie, trawniku, pozostających na kolejny rok roślinach wieloletnich, drzewach i krzewach.

Aby cieszyć się wiosną i latem z pięknych skalników, rabatek, trawnika i krzewów, trzeba odpowiednio przygotować ogród na zimę. Czynności pielęgnacyjne w jesiennym ogrodzie nie są skomplikowane, jednak konieczne. Właściwego przygotowania do zimy wymaga również warzywnik. Nie możemy zapomnieć o okrywaniu niektórych roślin. Tak przygotowany ogród gotowy jest do zimowego odpoczynku.

Przygotowanie ogrodu na zimę - gleba

Ziemię, gdzie rosły warzywa, kwiaty jednoroczne oraz byliny, należy przekopać, z rozsypanymi nawozami fosforowymi, potasowymi lub świeżym obornikiem. Tak przygotowanej gleby nie grabimy. Zostawienie „ostrej skiby” spowoduje lepsze gromadzenie wilgoci z opadów, ponieważ pod wpływem zamarzającej wody pryzmy zbitej ziemi rozpadną się na małe grudki i doskonale napowietrzą. Dobrze jest również przeplewić rabaty i grządki, usunąć korzenie roślin jednorocznych - wiosną będziemy mieć dużo mniej pracy przy ich oczyszczaniu. Za pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych kwasomierzy polowych sprawdzamy kwasowość podłoża. Jeśli jest zbyt niska, przeprowadzamy wapnowanie, które nie jest równoznaczne z nawożeniem. Wapno rozsiewamy na powierzchni przekopanego zagonu równomiernie i mieszamy grabiami z ziemią.

Przygotowanie ogrodu na zimę - trawnik

Przygotowując ogród na zimę zadbajmy odpowiednio o trawnik. Dopóki rośnie trawa, należy ją kosić. Można to zrobić nawet na początku listopada. Jeśli kosiarka posiada funkcję zbierania liści - to doskonale, jeżeli nie - liście należy dokładnie wygrabić. Nie powinniśmy ich zostawić, ponieważ wiosną spotka nas przykra niespodzianka - pleśń śniegowa. Liście te tworzą nieprzepuszczalną warstwę dla powietrza, co przyczynia się do powstawania nieprzyjemnej choroby trawy. Trawnik dobrze zniesie mrozy, a na wiosnę szybciej rozpocznie wegetację, gdy zastosujemy odpowiednie nawozy z zawartością fosforu, potasu i małej ilości azotu. Skoszoną trawę oraz liście dołujemy w kompostowniku, aby wiosną spożytkować jako nawóz zielony. Część wykorzystujemy także do okrycia wrażliwych na mróz roślin rosnących na rabatkach, grządkach czy trawniku.

Przygotowanie bylin oraz krzewów i drzew na zimę

Rośliny wieloletnie powinniśmy przyciąć. Pozwoli im to w przyszłym sezonie pięknie zakwitnąć lub bujnie rosnąć. Wystające fragmenty bylin przykrywamy korą, trocinami lub liśćmi zebranymi z trawnika. Jeśli jesień jest sucha, krzewy i drzewa zimozielone trzeba podlać, ponieważ rosną one także zimą i potrzebują zapasu wody. Wrażliwe krzewy i drzewa należy obowiązkowo osłonić włókniną, matami lub kopczykami z ziemi i liści. Nie wolno jesienią przycinać drzew i krzewów, ponieważ narazimy je na przemarznięcia i choroby. Przygotowując ogród na zimę pamiętajmy o zamknięciu dopływu wody do kranów zamontowanych w ogrodzie, spuszczeniu wody z rur i zbiorników. Narzędzia czyścimy, konserwujemy poprzez naoliwienie i przechowujemy w suchym pomieszczeniu.