Jak przygotować ośmiornicę: porady ekspertów

Aby poprawnie przygotować ośmiornicę trzeba tak ugotować mięso, by nie było twarde i gumowe, a zyskamy smaczne i lekkostrawne danie.

Mięso ośmiornicy oprócz niewątpliwych walorów smakowych zawiera również dużo witamin i mikroelementów. Można je grillować, smażyć, piec, gotować tworząc oryginalne zupy, sałatki i dania główne. Sukces zależy w dużej mierze od tego czy wiemy jak poprawnie przygotować ośmiornicę.

Sprawianie ośmiornicy
Ośmiornicę kupioną w całości należy odpowiednio podzielić. Składa się ona z ramion, części środkowej i głowy. Za najlepszą część uważa się ramiona. Pomiędzy ramionami znajduje się tak zwany dziób. Należy go usunąć – palcami lub podważyć nożem. Gdy okaże się to trudne, możemy pozbyć się go dopiero po ugotowaniu. Część środkowa jest niejadalna. Sprawianie głowy może przysporzyć więcej problemów. Ponieważ jada się tylko mięso ośmiornicy, należy oddzielić płaszcz (tak zwany worek) od tego co znajduje się w środku. Zazwyczaj kupić można ośmiornice bez wnętrzności. Jeżeli jednak mamy świeży okaz, trzeba bardzo ostrożnie rozciąć worek z jednej strony, tak aby nie poprzecinać wnętrzności, a następnie zdjąć go. Nawet gdy kupujemy sprawioną ośmiornicę worek należy oczyścić. Najłatwiej zrobić to wywijając go na drugą stronę. Aby ułatwić to zadanie, płaszcz można rozciąć z jednej strony lub pokroić w paski. Sprawioną ośmiornicę należy dokładnie umyć, zwracając uwagę na przyssawki. Mięsa ośmiornicy nie powinno się solić.

Zmiękczanie mięsa
Mięso ośmiornicy zawiera dużo włókien kolagenowych, które sprawiają, że jest ono gumowe i twarde. Istnieje kilka sposobów na jego zmiękczanie. Surowe można ubić tłuczkiem (tak jak schab na kotlety). Ponieważ mięso zawiera dużo soku, warto - przygotowując ośmiornicę - przykryć ją wcześniej folią do żywności. Unikniemy wówczas bałaganu w całej kuchni. Innym sposobem jest tak zwane przestraszenie ośmiornicy (nazwa wywodzi się z języka hiszpańskiego). Ośmiornicę zanurzamy 5 razy we wrzącej wodzie (pilnując, żeby woda za każdym razem wrzała). Można też użyć innej metody - zamrozić ośmiornicę na 48 godzin. Jej ponowne rozmrożenie sprawi, że mięso będzie miękkie. Oczywiście, gdy kupujemy mrożonego głowonoga powyższy problem jest rozwiązany. Nie zaszkodzi jednak połączenie obydwu metod i mrożoną ośmiornicę warto po rozmrożeniu dodatkowo przestraszyć.

Obgotowanie
Wiele przepisów wymaga wstępnego obgotowania ośmiornicy. Ważne jest, żeby mięsa nie przegotować. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas przyrządzania małych ośmiorniczek. Zależnie od wielkości należy je gotować tylko 5-8 minut. Większe ośmiornice należy gotować dłużej – 40-45 minut, co jakiś czas sprawdzając czy mięso jest miękkie. Dobrą wskazówką może być ziemniak włożony do tego samego garnka. Na ośmiornicę o wadze 1,5 kilograma przypada jeden średniej wielkości. Ośmiornica powinna być miękka w momencie gdy ziemniak jest ugotowany. O ile użycie ziemniaka może być dobrą wskazówką, o tyle prawidłowe przygotowanie ośmiornicy wymaga mimo wszystko wyczucia i wprawy.