Jak przygotować się do oddania krwi

Prawidłowa dieta, wypoczynek oraz świadomość stanu własnego zdrowia to elementy, o które należy zadbać, aby właściwie przygotować się do oddania krwi.

Oddawanie krwi jest jedną z najprostszych form pomocy drugiemu człowiekowi. Jest to niezwykle prosty i drobny gest, który może uratować komuś życie. Przed udaniem się do punktu medycznego warto jednak odpowiednio przygotować się do oddania krwi, pamiętając zarówno o dopełnieniu różnego rodzaju formalności o charakterze prawnym, jak i spełnieniu wszelkich wymogów zdrowotnych niezbędnych do tego, aby zostać dawcą.

Czy mogę być dawcą?
Zanim zaczniesz przygotowywać się do oddania krwi, sprawdź czy nie istnieją przeszkody trwale dyskwalifikujące Cię jako krwiodawcę. Do bezwzględnych przeciwwskazań oddawania krwi należą przede wszystkim różnego rodzaju wady i problemy zdrowotne, między innymi choroby układu krążenia, wady serca, wirusowe zapalenie wątroby, żółtaczka, łuszczyca, czy nowotwory złośliwe. Na oddawanie krwi nie pozwala się osobom powyżej 65. roku życia, a także osobom reprezentującym grupy podwyższonego ryzyka zakażeniem chorobami przenoszonymi przez krew, a więc narkomanom, prostytutkom, osobom często zmieniającym partnerów seksualnych oraz tym, którzy w latach 1980-1996 przynajmniej przez sześć miesięcy przebywali w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii.

Przygotowanie zdrowotne
Jeśli proces pobierania krwi ma odbyć się bez komplikacji, musisz zadbać o to, aby w dniu zabiegu być wypoczętym i najedzonym. Niespełnienie tych warunków może skutkować obniżonym ciśnieniem, które jest podstawą do niedopuszczenia kandydata do oddawania krwi. Aby właściwie przygotować się do oddania krwi, na dobę przed planowaną wizytą w punkcie medycznym warto zadbać o prawidłową dietę. Z jadłospisu należy wykluczyć wszelkie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, między innymi mleko, masło, tłuste mięso, jajka i ostro przyprawione produkty. Konieczne jest także dostarczenie do organizmu przynajmniej dwóch litrów płynów w ciągu 24 godzin, przede wszystkim w formie wody mineralnej i soków. Dopuszczalne jest również wypicie kawy lub innego napoju zawierającego kofeinę, aby podwyższyć zbyt niskie ciśnienie. Na 24 godziny przed pobraniem krwi zabronione jest oczywiście spożywanie jakichkolwiek napojów alkoholowych, a na godzinę przed zabiegiem również palenie papierosów.

Ostatnie formalności
Chcąc dobrze przygotować się do oddania krwi, przed pojawieniem się w gabinecie medycznym warto również przypomnieć sobie swoją historię zdrowotną. Każda osoba, która chciałaby oddać krew musi bowiem wypełnić dosyć długi formularz, zawierający szczegółowe pytania dotyczące ogólnego stanu jej zdrowia, przebytych chorób oraz wykonanych w ostatnim czasie zabiegów medycznych i kosmetycznych. Pytania zawarte w formularzu pozwalają stwierdzić, czy w ostatnim czasie pacjent nie był narażony na zakażenia, czy jego krew jest bezpieczna i czy nie istnieją przeciwwskazania czasowo dyskwalifikujące potencjalnego krwiodawcę. Ostatnim elementem, który jest niezbędny, aby w pełni przygotować się do oddania krwi jest wzięcie ze sobą na zabieg dowodu osobistego, który należy okazać w momencie rozpoczęcia procesu rejestracyjnego.