Jak przygotować się do safari?

Safari to nie tylko zajęcie dla doświadczonych podróżników, odpowiednie przygotowanie do wyjazdu zapewni udane i bezpieczne wakacje.

Tak jak do każdej wyprawy, tak i do tej na safari, należy poczynić niezbędne przygotowania. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, ale nie możemy zapomnieć, że aparat fotograficzny jest równie niezbędny. Trzeba uwiecznić piękne krajobrazy i zjawiska, jakie na nas czekają podczas podróży na safari.

Bezpieczne safari

Zanim zamkniemy za sobą drzwi i ruszymy w świat należy zaczerpnąć trochę wiedzy. Na samym początku powinniśmy wybrać miejsce naszego egzotycznego safari. Szukajmy tych, o których jest najwięcej informacji. Znacznie ułatwia to nasze dalsze przygotowania oraz daje wiedzę, która może okazać się zbawienna, kiedy znajdziemy się już u celu. Kiedy już dokonaliśmy wyboru, osobą, która znacznie ułatwi naszą przeprawę oraz wpłynie na jej bezpieczeństwo, jest pomoc przewodnika. Należy jednak wystrzegać się naciągaczy, których w ogłoszeniach nie brakuje. Najlepszymi przewodnikami safari okazują się tamtejsi mieszkańcy. Niektórzy z nich znają język angielski, posiadają licencję i cenne doświadczenie, a za odpowiednią opłatą zajmą się również naszym bagażem oraz zapewnieniem wyżywienia. Udając się na safari warto wyrobić sobie niebieską kartę ubezpieczeniową, dzięki której, dostępna jest pomoc medyczna na terenie wielu krajów. Jednakże, warto mieć zawsze przy sobie poręczną apteczkę, zawierającą nie tylko bandaż, plaster i wodę utlenioną, ale także najsilniejsze z leków na poszczególne objawy. Zanim jeszcze ruszymy na safari, należy dowiedzieć się, czy przed wyjazdem do danego kraju wymagane są szczepienia.

Pakuj się z głową

Dokonując selekcji niezbędnych rzeczy na safari, rób to mądrze i z umiarem. Nie zapychaj plecaka nadmierną ilością ubrań. Najbardziej potrzebny jest płaszcz przeciwdeszczowy i jeden ciepły komplet na zmianę. Równie ważne są akcesoria takie jak latarka, zapalniczka, śpiwór czy też namiot (w zależności od miejsca i warunków umowy z przewodnikiem). Przydatna może również okazać się nawigacja GPS, która w razie zagubienia pomoże nam określić miejsce położenia. Na safari podstawą jest środek na owady. Wybierzmy ten najsilniejszy, mając na uwadze, iż egzotyczne insekty, są znacznie bardziej nieznośne niż europejskie. Jeżeli chcemy zabierać żywność to tylko tę, która nie ulega łatwemu zepsuciu, będzie to na przykład herbata w proszku czy też konserwy. Równie przydatne okazują się narzędzia (maczeta), które pozwolą nam torować drogę przez tropikalny gąszcz. Udając się na pierwsze safari, wręcz nie wolno zapomnieć o aparacie.