Jak przygotować staw ogrodowy z rybkami na zimę?

W okresie jesieni i zimy rośliny wodne oraz ryby żyjące w stawie ogrodowym powinny być odpowiednio przygotowane, by w następnym sezonie zachwycać swym pięknem.

Wygląd stawu ogrodowego wiosną oraz kondycja jego mieszkańców zależy od jesiennego sprzątania. Ważne jest wtedy zajmowanie się roślinami wodnymi i rybami. Późna jesień to także dobry moment, by wprowadzić poprawki w ukształtowaniu zbiornika. W okresie pierwszych mrozów reflektory, filtry, dysze fontann czy pompy powinny być już oczyszczone i zabezpieczone w suchym miejscu.

 

Rośliny w stawie ogrodowym

 

Jesienią coraz więcej roślin wodnych zaczyna żółknąć. Żeby liście nie opadały na dno zbiornika, trzeba je systematycznie usuwać. Najlepiej obcinać sekatorem tylko obumierające liście bezpośrednio nad kłączem. W ciągu coraz krótszych dni do dna jeziorka dociera mniej światła, dlatego lustro wody powinno być odkryte przynajmniej w 80 procentach. Jest to ważne dla życia podwodnych roślin i zwierząt. Do pierwszych przymrozków trzeba wyłowić z powierzchni stawu rośliny pływające. Warto też obciąć część liści roślin zakorzenionych w dnie. Na zimę pozostawiamy tylko rośliny zimozielone. Nie ścinamy również trzciny, sitów i pałki wodnej, ponieważ ich łodygi mogą umożliwić wymianę gazów w zamarzniętym zbiorniku. Jeśli mamy ogród naturalny i zależy nam na stworzeniu dogodnych warunków dla przezimowania drobnych zwierząt, na przykład żab, to na dnie stawu powinniśmy zostawić warstwę opadłych liści.

 

Ryby w stawie ogrodowym

 

Czynności opisane wcześniej mają zbawienny wpływ na żyjące w sadzawce ryby, szczególnie gdy zamierzamy pozostawić je tam do następnego sezonu. Przezimują one w najgłębszych zakamarkach jeziorka. Dlatego warto z tych miejsc usunąć część osadu, by rybom nie zabrakło tlenu zimą. Najprościej wybiera się je podbierakiem, ale zamiast siatki załóżmy gęstą tkaninę. Czyszczenie dna trzeba robić ostrożnie, bo zmącony muł może uszkodzić skrzela rybkom. Innym sposobem oczyszczania stawu ogrodowego jest wypompowanie części wody wraz z osadem przy użyciu pompy szlamówki. Później należy uzupełnić stan wody. Jesienią trzeba ograniczyć karmienie ryb. Gdy temperatura wody spada, stopniowo zaczynamy zmniejszać dawki pokarmu. Kiedy ciepłota wody przez kilka kolejnych dni osiągnie 12 stopni C, zaprzestajemy całkowicie sypania karmy. Rybom wystarczy pokarm naturalny znajdujący się w zbiorniku. Gdy woda ochłodzi się do 8 stopni C ryby i inne stworzenia wodne zapadają w stan zimowego uśpienia. Karmienie w tym czasie mogłoby im zaszkodzić. W tym okresie można zastosować w akwenie specjalny przerębel styropianowy, który dostarczy rybom dodatkową ilość tlenu oraz zabezpieczy go przed całkowitym zamarzaniem.