Jak przyspieszyć kiełkowanie nasion

Wolne kiełkowanie roślin może powodować u wielu osób utratę cierpliwości. Dlatego warto wiedzieć jak przyspieszyć kiełkowania roślin. Założenie domowej szkalrni, czy skaryfikacja to skuteczne i proste metody, które każdy może zastosować w swojej hodowli.

Aby uniknąć rozczarowań i doczekać się sadzonki, warto zadbać o to, by nasiona były świeże. Sam proces przyspieszania kiełkowania nic nie da, jeśli nasiona będą stare, czy zawilgocone. Najlepiej jest zakupić nasiona u pewnego, znanego dostawcy - daje nam to pewność, że nasiona są dobrej jakości. Kolejnymi istotnymi czynnikami wpływającymi na szybkość kiełkowania oraz wzrostu roślin są: podłoże, temperatura, wilgotność, oświetlenie. Dla poszczególnych nasion powyższe wskaźniki mogą być różne. Dlatego najpierw należy zapoznać się z preferencjami danych roślin. Przyspieszyć kiełkowanie nasion można na kilka sposobów.

Skaryfikacja nasion jako sposób na przyspieszone kiełkowanie

Skaryfikacja to zabieg polegający na celowym uszkodzeniu powierzchni nasion po to, by szybciej wniknęła w nie wilgoć i powietrze, a co za tym idzie, nasionko zaczęło wypuszczać pędy. Okrywę nasienną można naruszyć na kilka sposobów. Jednym ze sposobów na to, aby przyspieszyć kiełkowanie nasion jest ścieranie owych nasion pomiędzy dwoma arkuszami papieru ściernego, lub też przy pomocy grubego, ostrego piasku. Drugim sposobem skaryfikacji jest moczenie nasion przez co najmniej dobę w szklance wody. Trzecim sposobem na to, by przyspieszyć kiełkowanie nasion jest nacinanie łupiny nasion nożem lub innym ostrym narzędziem. Kolejną metodą jest naruszenie powłoki nasion pilniczkiem. W wyjątkowo trudnych sytuacjach, gdy mamy do czynienia z nasionami drzew i krzewów, można użyć stężonego kwasu siarkowego. Należy pamiętać, że tak uszkodzone nasiona należy jak najszybciej wysiać, ponieważ poprzez uszkodzoną powłokę mogą przedostać się bakterie chorobotwórcze. Proces skaryfikacji jest o tyle niebezpieczny, że może spowodować uszkodzenie zarodka. Dlatego należy podchodzić bardzo ostrożnie do tego sposobu. Może się wydawać, że łatwo jest przyspieszyć kiełkowanie nasion, lecz należy przy tym zachować rozwagę.

Urządzenie domowej szklarni ułatwi kiełkowanie

Latem korzystamy ze szklarni, aby rośliny rosły duże, zdrowe i dorodne. Dlaczego więc nie wykorzystać tego sposobu do tego, żeby przyspieszyć kiełkowanie nasion? Otóż owszem, można ten sposób z powodzeniem wykorzystać. Do tego celu należy przygotować sobie doniczkę, ziemię doniczkową oraz folię i dziurkacz. Nasiona sadzimy w doniczce, nakrywamy folią, w której wcześniej robimy kilka dziurek dziurkaczem. W ten sposób jest zapewniona wyższa wilgotność oraz wyższa temperatura, co sprzyja szybszemu kiełkowaniu nasion. W tej sytuacji warto zadbać, aby folię można było swobodnie ściągać do podlewania i ponownie ją zakładać. Można przygotować sobie odpowiednią gumkę i naciągać ją po prostu na doniczkę wcześniej przykrytą folią. Konieczne jest także codzienne wietrzenie roślin. Wystarczy na 10-15 minut zdejmować folię i powoli przyzwyczajać oraz hartować rośliny. Jeśli o tym zapomnimy, mogą wystąpić groźne dla roślin grzyby oraz pleśń, a rośliny po przesadzeniu do naturalnych warunków. W ten sposób można przyspieszyć kiełkowanie nasion bez bezpośredniej ingerencji w ich strukturę.