Jak przywrócić skasowaną zawartość kosza

Przypadkowo opróżniliście kosz z ważnymi dokumentami bądź ze zdjęciami, oto co teraz można zrobić, by przywrócić skasowaną zawartość kosza.

Każdy z nas nie raz się zastanawiał czy możliwe jest przywrócenie skasowanej zawartości kosza. Bowiem każdemu mogło zdarzyć się przypadkowo opróżnić kosz z ważną pracą nad którą poświęciło się dużo czasu bądź ze zdjęciami z wakacji a może z ulubionym filmem lub muzyką. I co teraz, pracę pisać na nowo a zdjęcia zrobić na następnych wakacjach natomiast film wypożyczyć. Jednak jest inna opcja, która poprawi nam humor i uspokoi sumienie.

Co zrobić by przywrócić skasowaną zawartość kosza?

Jest wiele narzędzi do przywracania skasowanej zawartości kosza, można oddać dysk ewentualnie komputer przenośny do specjalnego punktu, który się zajmuje takimi rzeczami. Również możemy skorzystać z usług informatyka, dużo osób ogłasza się w różnych ogłoszeniach lub na stronach internetowych. Jednak ile taka usługa będzie nas kosztować a ile będziemy czekać na przybycie informatyka lub na wiadomość z serwisu. Wszystko to jest możliwe i ludzie korzystają z takich usług jednak jest jeszcze jedna możliwość otóż możemy zrobić to sami bez zbędnych kosztów, straty czasu i nerwów. Pierwsze co powinniśmy zrobić to wpisać w Google słowo „Recuva”. „Recuva” jest to darmowy program służący do przywracania skasowanej zawartości kosza. Zaletą programu jest to, iż jest on darmowy oraz, co ważniejsze, w znacznej większości w języku polskim, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu z odzyskaniem tego co chcemy.

W jaki sposób przywrócimy zawartość kosza?

Zacznijmy od pobrania programu z sieci i zainstalowania go. Aby przywrócić skasowaną zawartość kosza należy uruchomić program „Recuva” możemy to zrobić z pulpitu, gdyż tam utworzy się skrót do programu. Pierwsze okno jakie nam się pojawi to okno powitalne na którym naciskamy ikonę „dalej”. W drugim oknie pojawi się typ pliku, jaki chcemy odzyskać do wyboru mamy: Pictures (Zdjęcia), Music (Pliki muzyki i mp3), Documents (Pliki tekstowe oraz pakietu MS Office), Video (Pliki wideo), Compressed (Pliki skompresowane), Emails (Skasowane wiadomości z e-maila), Other (wszystkie pliki). Po wyborze odpowiedniej opcji naciskamy na przycisk „dalej”. W kolejnym oknie wybieramy lokalizację, w której docelowy szukany plik się znajdował przed wrzuceniem go do kosza, jeżeli nie jesteśmy pewni gdzie plik się znajdował wybieramy pierwszą opcję, czyli szukaj na całym komputerze i naciskamy na ikonę „dalej”. Na kolejnym oknie ukaże nam się wiadomość, że program jest już gotowy do przywrócenia skasowanej zawartości kosza i możemy nacisnąć „start”. Wówczas program wyszukuje w kilkanaście sekund pliki, które zostały zostały opróżnione z kosza.

Przywracanie usuniętych elementów

Program „Recuva” jest dość solidnie rozbudowany i dlatego, jeżeli nie wszystkie pliki zostały odnalezione wówczas możemy w oknie, gdzie ukazuje nam się wiadomość "program jest już gotowy" zaznaczyć opcję Enable Deep Scan co oznacza wyszukiwanie dogłębne, trwa dłużej ale skuteczniej przywraca skasowaną zawartość kosza nawet pliki, które zostały usunięte kilkanaście miesięcy temu. Program ściąga się szybko i zajmuje on mało miejsca. Zaletą programu nie jest tylko to, że przywraca zawartość kosza, ale również odzyskuje on dane z kart pamięci. Wystarczy podłączyć kartę lub dany sprzęt np. aparat cyfrowy zaznaczyć w oknie lokalizacji dysk, który nam się pojawi jako dysk wymienny i gotowe. Program jest na bieżąco ulepszany i aktualizowany, co usprawnia jego działanie.