Jak radzić sobie z kobietą szefem

Świadome spojrzenie na rolę kobiety szefa, które pozwala odkryć różne sposoby postępowania przy rozwiązywaniu mniejszych lub większych konfliktów w życiu zawodowym w relacji szef - podwładny.

W ostatnich latach można zauważyć wzrost liczby kobiet obejmujących stanowiska kierownicze, choć nadal jest ona znacznie niższa w porównaniu z liczbą mężczyzn szefów. Wiele kobiet decyduje się na pełnienie funkcji kierowniczych w branżach, które jeszcze nie tak dawno wydawały się być domeną mężczyzn. Powszechnie uważa się, że kobiety mają lepiej rozwinięte zdolności empatyczne i dlatego też lepiej sprawują się przy pełnieniu ról wymagających okazywania ludziom zainteresowania zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i osobistej. Jednakże, aby kobieta szef odniosła sukces w pracy, niezbędne są także inne, równie ważne cechy charakteru jak determinacja i pewność siebie w dążeniu do jasno ustalonych celów.

Odwoływanie się do miękkich cech kierowniczych w konfliktach z kobietą szefem

Zrozumiawszy cechy charakteryzujące kobietę szefa łatwiejsze staje się dotarcie do źródła problemów, które niejednokrotnie wywołują poważne konflikty w miejscu pracy. Wielu mężczyzn irytuje fakt, że liderem ich zespołu jest kobieta i niemal natychmiast pojawiają się opinie o niestabilności emocjonalnej, częstych wahaniach nastroju i podejmowaniu poważnych decyzji pod wpływem chwili. Tymczasem należy odłożyć na bok krzywdzące uprzedzenia i utarte stereotypy, które przypisuje się kobietom stojącym na czele w hierarchii zawodowej firmy. Jednym z najlepszych sposobów rozwiązywania konfliktów z kobietą szefem jest szczera rozmowa z możliwością spokojnego przedyskutowania dręczących nas problemów. Kobiety zajmujące najwyższe stanowiska w firmie dzięki lepszym zdolnościom interpersonalnym, komunikacyjnym i współodczuwaniu chętnie słuchają i zależy im na sprawnym i pozytywnym rozwiązaniu pojawiających się problemów.

Sposoby na kobietę szefa z przewagą twardych cech kierowniczych

Czasami zdarza się jednak tak, że kobieta szef w dążeniu do roli idealnego kierownika, przedkłada twarde cechy kierownicze, takie jak niezdrowa rywalizacja, stanowczość i dominacja nad empatię. Wynika to z faktu, iż kobiety przez wiele lat wspinały się po szczeblach kariery zawodowej, przyjmując twarde zasady biznesu, w których dominowali mężczyźni i od których w sposób bardziej lub mniej świadomy przejmowały twarde cechy kierownicze. Wtedy najlepszą metodą radzenia sobie z taką kobietą szefem jest traktowanie jej w sposób rzeczowy i konkretny. Jeżeli jest coś, na czym szczególnie nam zależy, szczegółowe przedstawienie faktów, rzeczowe rozmowy i trzymanie się ściśle wymagań kobiety szefa sprawdzą się tutaj najlepiej, a odwoływanie się do emocji czy ckliwe historyjki z życia osobistego raczej nie zdadzą tutaj egzaminu.