Jak radzić sobie z łupieżem

Odpowiedni szampon, naturalne zabiegi oraz staranne mycie pomoże zlikwidować nawracający łupież.

Nieestetyczne białe płatki prowadzić do poważnych schorzeń skóry głowy. Dlatego też im wcześniej wyleczy się łupież, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że choroba będzie nawracać. Kuracja powinna trwać długo i nie może być przerywana, nawet jeśli bardzo dobre efekty będą widoczne już po kilku dniach.

Typ łupieżu

Pierwszym krokiem, aby skutecznie zwalczyć łupież jest dowiedzenie się, jaki to typ choroby. Jeśli na skórze głowy zaczęły pojawiać się suche, białe, złuszczające się płatki jest to suchy rodzaj łupieżu. Z kolei jeśli płatki mają żółtawą barwę, są tłuste i dużo większe jest to tłusta odmiana łupieżu. Żółte lub różowe plamy na skórze mogą oznaczać łupież pstry. W tym wypadku konieczna będzie wizyta u dermatologa, który przepisze odpowiedni antybiotyk.

Mycie przeciwłupieżowe

Podstawą pielęgnacji skóry głowy skłonnej do występowania łupieżu jest odpowiednie mycie włosów. Przede wszystkim należy pamiętać, aby myć je w letniej, a nie gorącej wodzie, która może powodować nadmierne przetłuszczanie i podrażniać skórę. Włosy należy myć tak często, jak jest to konieczne - nawet codziennie. Podczas kąpieli nie należy mocno masować głowy, ale robić to delikatnie. Warto zakupić w aptece specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy, który należy stosować przez minimum cztery tygodnie.

Naturalne sposoby na łupież

Aby pozbyć się tego problemu we włosy oraz skórę głowy można wmasować podgrzaną oliwę z oliwek. Pozostawić na 20 minut, a następnie bardzo dokładnie spłukać chłodną wodą. Powtarzać dwa razy w tygodniu. Pomocne mogą okazać się także zioła. W zaciszu domowym można samodzielnie wykonać napar z tymianku. Czubatą łyżkę suszonego zioła zalać dwiema szklankami wrzącej wody. Zaparzać przez 10 minut, a następnie przecedzić przez sitko. Kiedy napar będzie już letni, umyć włosy szamponem i spłukać. Nałożyć połowę mieszanki i nie spłukiwać. Pozostały napar umieścić w lodówce. Zabieg wykonywać dwa razy w tygodniu.

Porady przeciw chorobie

Łupież jest chorobą, którą łatwo jest się zarazić. Dlatego też niewskazane jest używanie cudzej szczotki lub grzebienia. Jeśli jeden z domowników choruje na to schorzenie, powinien używać osobnych ręczników (nawet do mycia rąk). Aby uniknąć tej nieestetycznej dolegliwości należy bardzo dbać o higienę skóry głowy oraz nie związywać mocno włosów. Profilaktycznie można także stosować delikatne szampony myjące o właściwościach przeciwłupieżowych.