Jak radzić sobie z zazdrosnym mężem?

Zrozumieć zazdrość męża to zrozumieć jej części składowe i przyczyny, zaś wyeliminowanie jej ze związku to nic innego jak przetestowanie waszego zaufania i umiejętności rozmawiania ze sobą .

Odczuwanie zazdrości to odczuwanie wielu różnych emocji takich jak niepewność, zagrożenie, zranienie, smutek, upokorzenie, a przede wszystkim strach. Ostatnia z wymienionych emocji jest najważniejsza w zrozumieniu postępowania zazdrosnego męża, ponieważ ze wszystkich możliwych lęków najsilniejszym jest właśnie ten przed utratą czegoś, a przede wszystkim kogoś. Gdy spojrzeć na zazdrość od tej strony, łatwo sobie uświadomić, iż tak naprawdę jest ona sama w sobie czymś jak najbardziej naturalnym. Każdy bowiem odczuwa czasem strach przed utratą ukochanych. Problem pojawia się dopiero, gdy zazdrość przekracza naturalne granice i negatywnie wpływa na rozwój związku.

Zrozumienie źródła zazdrości

Gdy poziom zazdrości u męża zaczyna się mocno uzewnętrzniać w jego słowach i czynach, należy postarać się poznać jego pochodzenie. Możliwymi powodami mogą być między innymi zdrada z poprzedniego związku, zaobserwowane podobne zachowania u własnych rodziców w dzieciństwie, zdrada lub rozpadnięcie się związku z bliskiego kręgu znajomych, ale i jednocześnie te bardziej wydawałoby się błahe jak pobudki, niska samoocena męża, obejrzany niedawno film, plotki i wiele innych. Jedynym sposobem poznania motywów działania zazdrosnego męża jest bezpośrednia rozmowa we dwoje. Jeśli związek ma mieć przyszłość, partnerzy muszą być w stanie swobodnie rozmawiać o swoich odczuciach i obawach, zarówno tych obecnych jak i z przeszłości. Gdy brak podstaw, zazdrość staje się mniejszym z problemów kwitnącej miłości.

Rozwiązanie problemu zazdrości

Jeśli uda się wyszczególnić główny powód zachowania zazdrosnego męża, należy odnieść go do realnej sytuacji związku. Partnerowi trzeba pokazać i wytłumaczyć, iż motorem negatywnych emocji jest tak naprawdę sytuacja niezwiązana z waszym pożyciem, a co za czym idzie, nie powinien on z jej powodu odczuwać żadnych negatywnych emocji w stosunku do swojej żony. Naturalnie sprawa wygląda nieco trudniej, gdy okaże się, że żona rzeczywiście nieświadomie podrzucaja mężowi powody do bycia zazdrosnym, szczególnie gdy okoliczności splotły się w niefortunną całość. A mogły to być na przykład natężone ostatnio spotkania z przyjaciółmi płci męskiej połączone z dłuższym zostawaniem w pracy oraz okraszone częstszymi niż zazwyczaj smsami czy telefonami. Wtedy to przede wszystkim do żony należy zarówno wyjaśnienie takiego zachowania, jak i być może postaranie się o pewne ograniczenie zaistniałych sytuacji. A jeśli nie ograniczenie, to niekumulowanie ich w tym samym czasie. Niech emocje w tych dyskusjach nigdy nie wezmą góry nad rozumem. Pamiętajmy, że zazdrość to jedna z najbardziej ludzkich przywar, naszych partnerów, ale i nas samych.