Jak robić zdjęcia nocą

Robienie zdjęć nocą wymaga odpowiednich umiejętności oraz sprzętu umożliwiających odpowiednie naświetlenie fotografii.

Fotografia, jak sama nazwa wskazuje, to rysowanie światłem. Problem pojawia sie w momencie gdy światła jest niewiele. Robienie zdjęć nocą wymaga doświadczenia, jednak znajomość paru podstawowych zasad na pewno ułatwi zadanie. Przede wszystkim należy pamiętać o ogólnej zasadzie – im więcej prób tym lepiej. Należy eksperymentować z pozycją, kątem fotografowania i różnymi ustawieniami aparatu. Nie bez znaczenia jest też sprzęt, jaki posiadamy.

Dobór odpowiednich parametrów
Robienie zdjęć nocą za pomocą prostego aparatu kompaktowego jest zadaniem trudnym. Warto spróbować skorzystać z trybu zdjęć nocnych i portretów nocnych, koniecznie wyłączając lampę błyskową. Więcej możliwości mamy używając aparatu z trybem ustawień manualnych. Ponieważ ilość światła jest ograniczona, należy zwiększyć czułość (ISO) do około 400 w przypadku zdjęć z użyciem statywu lub więcej, gdy wykonujemy fotografię z ręki. Trzeba przy tym pamiętać że zwiększanie ISO spowoduje uwidocznienie ziarna obrazu, co zwykle jest niepożądane. Kolejnym elementem jest przysłona. Im większe jej otwarcie - niższy numer (zakres dla statywu to 4-8, przy zdjęciach z ręki wartości powinny być mniejsze) tym więcej światła wpuszczamy, ale również tracimy głębię ostrości. Dodatkowo duże otwarcie przesłony może powodować efekt aberracji chromatycznej powodujący kolorowe obwódki wokół elementów widocznych na zdjęciu. Dlatego warto zastanowić się nad jej przymknięciem i wydłużeniem czasu naświetlania co jest możliwe przy robieniu zdjęć z użyciem statywu (naświetlanie może trwać nawet ponad godzinę). Przy robieniu zdjęć nocnych należy również nastawić ostrość na nieskończoność. Dobrym pomysłem jest wykonanie 3 fotografii tego samego ujęcia - niedoświetlonej (-1,5 eV), przy poprawnej ekspozycji (0 eV) i prześwietlonej (+1,5 eV). Należy pamiętać, że ze względu na ruch obrotowy ziemi, po kilku minutach naświetlania, księżyc będzie poruszony, a gwiazdy będą wyglądać jak kreski.

Sprzęt
Przy długich czasach naświetlania zdjęcia z ręki będą poruszone. Dlatego niezbędny jest statyw. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu należy zwrócić uwagę na jego stabilność i możliwość utrzymania równowagi na miękkim podłożu (na przykład na błotnistej ziemi). Gdy nie mamy pod ręką statywu, można postawić aparat na ławce lub gzymsie. Dodatkowo potrzebny jest wężyk spustowy lub pilot uruchamiający spust migawki. Jeżeli takiego nie posiadamy, warto skorzystać z samowyzwalacza, gdyż uruchomienie spustu migawki palcem spowoduje poruszony, nieostry kadr. Przy zdjęciach nocnych krajobrazów, budynków i większości obiektów, lampy błyskowe nie są polecane, gdyż mogą powodować nadmierne oświetlenie obiektów na pierwszym planie i niewidoczne tło. Ponadto lampa może tworzyć niepożądane odbicia i odblaski. W celu ich zniwelowania można użyć filtrów – polaryzacyjnego lub UV. Dla bardziej zaawansowanych amatorów robienia zdjęć nocą polecany jest filtr połówkowy szary pozwalający zniwelować dominującą część światła na niebie tak aby kadr był jednomiernie naświetlony.