Jak robić zdjęcia pod wodą

Wybór dobrego sprzętu, ustawienie odpowiednich funkcji, oraz fotografowanie przy dobrym oświetleniu to podstawy, aby robić zdjęcia pod wodą.

Wybierając się na wakacje do egzotycznych krajów, warto dowiedzieć się, jak robić zdjęcia pod wodą. Będzie to niezwykła pamiątka z wyjazdu, która uwieczni niezapomniane chwile. Nawet jeśli celem podróży nie jest jedno z południowych, słonecznych państw, warto nauczyć się tej sztuki i spróbować robić zdjęcia w pobliskim jeziorze - pod warunkiem, że woda nie jest mętna.

 

  • Wybór sprzętu
    Jednym z najważniejszych czynników, które powodują, że zdjęcia będą doskonałe, jest wybór odpowiedniego sprzętu. Aby robić zdjęcia pod wodą, można zaopatrzyć się na przykład w specjalny, wodoszczelny pokrowiec, który nakłada się na już posiadany aparat. Jest to najtańsze rozwiązanie, albowiem nie wymaga zakupu nowego aparatu. Miękki futerał można zakupić na stronach internetowych już od 80 złotych. Zabezpiecza sprzęt przed piaskiem czy kurzem i pozwala wykonywać zdjęcia nawet sześć metrów pod wodą. Niestety dla lustrzanek takie akcesorium jest o wiele droższe i jego cena wynosi około 1200 złotych. Za każdym razem przed rozpoczęciem fotografowania pod wodą należy sprawdzić czystość (ponieważ brudny futerał obniży jakość zdjęć) oraz szczelność obudowy (poprzez zanurzenie jej w wodzie bez aparatu). Po zakończeniu powinno się obudowę umyć pod bieżącą wodą.
  • Dobry aparat
    Aparat, który będzie robił dobre zdjęcia pod wodą powinien przede wszystkim mieć jasny obiektyw o szerokim kącie widzenia (minimum 24 milimetry). Powinien także szybko reagować na naciśnięcie spustu migawki, aby można było uchwycić pożądane obrazy. Jest to szczególnie ważne w przypadku fotografowania scen w ruchu (na przykład ryb). Ponadto aparat powinien mieć możliwość wykorzystania lampy błyskowej pod wodą, aby zdjęcia były odpowiednio oświetlone. Każdy aparat cyfrowy jest wyposażony w różne funkcje, które ułatwiają wykonywanie zdjęć. Lustrzanki natomiast posiadają wymienne obiektywy, więc jest to jeszcze większe ułatwienie, albowiem przy szerokokątnym obiektywie zdjęcia będą ostrzejsze i lepszej jakości.
  • Wybór ustawień
    Zanim fotograf znajdzie się pod wodą, powinien dokonać pewnych ustawień, które udoskonalą zdjęcia i zapewnią im dobrą jakość. Zastosowanie odpowiednich funkcji jest tak naprawdę podstawą do wykonania udanych zdjęć, natomiast reszta zależy wyłącznie od inwencji fotografa. Aparaty cyfrowe wyposażone są w gotowe programy, które są dużym ułatwieniem. Przede wszystkim należy wybrać program, który przeznaczony jest do robienia zdjęć w ruchu (dla dynamicznych i jasnych scen). Aby robić zdjęcia pod wodą, warto ustawić niską czułość ISO, na przykład na 100, co pozwoli na uniknięcie zaszumienia obrazu. Zdjęcia należy doświetlać lampą błyskową. Aby kolory miały cieplejszy odcień, należy ustawić balans bieli na „słoneczko”. Do uzyskania najlepszych efektów należy zrezygnować z funkcji stabilizacji obrazu. Najbardziej korzystną porą do robienia zdjęć jest południe, albowiem w tym czasie pod wodę dociera najwięcej światła.