Jak rzucić palenie - skuteczne sposoby

Paląc papierosy nie tylko narażasz własne zdrowie, ale także osób w Twoim otoczeniu: silna motywacja, odpowiednio dobrana terapia i wsparcie pomogą rzucić palenie raz na zawsze.

Paląc papierosy nie tylko narażasz własne zdrowie, ale także osób w Twoim otoczeniu. W skład papierosa wchodzi mnóstwo szkodliwych substancji, które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i układu oddechowego. Mimo powszechnie znanej opinii, że papierosy to powolny zabójca, nie potrafimy pozbyć się tytoniowego problemu. W Polsce uzależnionych pozostaje ciągle około dziesięć milionów ludzi. Co roku w naszym kraju na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera blisko sto tysięcy osób; statystyki są zatrważające, dlatego, jeżeli jesteśmy nałogowymi palaczami, powinniśmy rozpocząć konkretne działania, które pozwolą nam rzucić palenie.

Motywacja to podstawa
Jeżeli chcesz skutecznie rzucić palenie potrzebna Ci będzie ogromna motywacja, to ona jest podstawowym mechanizmem napędowym potrzebnym do zerwania z nałogiem. Musisz sam przed sobą przyznać, że naprawdę chcesz pozbyć się papierosów ze swojego życia – raz na zawsze; to musi być Twoja świadoma decyzja. Pamiętaj o tym, aby nie poddawać się w przypadku małych niepowodzeń, czy w chwili słabości. Nawet, jeżeli zdarzy Ci się zapalić papierosa – nie traktuj tego, jako swoją porażkę, musisz wytrwać w swoim postanowieniu.

Zastępcza terapia nikotynowa
Na rynku dostępne są plastry oraz gumy do żucia, które zawierają niewielką ilość nikotyny. Pozwolą Ci one na skuteczną walkę z nałogiem oraz ograniczenie głodu tytoniowego – zminimalizują chęć zapalenia papierosa, rozdrażnienie, ból głowy oraz bezsenność. Podczas żucia gumy, czy po naklejeniu plastra, do twojego organizmu są uwalniane niewielkie ilości nikotyny, dzięki czemu łatwiej rzucisz palenie, a Twój organizm przezwycięży uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Badania wykazały, iż ten sposób radzenia sobie z uzależnieniem od palenia tytoniu jest najbardziej skuteczny i efektowny.

Środki farmakologiczne i psychoterapia
Podczas rzucania palenia są stosowane także środki farmakologiczne. Często używany jest octan srebra, którego działanie polega na zmianie smaku papierosa, skutecznie zniechęcając do palenia. Do innych metod walki z nałogiem należą psychoterapie. W czasie takiej sesji przekazywane są pacjentowi (uzależnionemu od palenia tytoniu) informacje o szkodliwości palenia, konsekwencjach na tle zdrowotnym (pogorszenie pewnych funkcji życiowych) oraz o korzyściach, jakie niesie ze sobą przerwanie palenia. Czasami psychoterapeuta zaleca pacjentowi wypalenie dużej ilości papierosów w bardzo krótkim czasie, co ma go skutecznie zniechęcić do nałogu.

Wsparcie z zewnątrz
Chcąc skutecznie rzucić palenie zalecana jest wizyta u specjalisty. To on najlepiej doradzi nam, jakie środki do walki z nałogiem powinniśmy zastosować. Lekarz zleci odpowiednie leczenie farmakologiczne, bądź skieruje nas na psychoterapię. Nie bójmy się pomocy ze strony innych ludzi, zwłaszcza tych, którym udało się zerwać z nałogiem, ich historie będą dla nas ogromną motywacją, a także dodadzą nam siły do dalszej walki z uzależnieniem. W Polsce powstało wiele grup wsparcia dla osób chcących rzucić palenie, gdzie spotkamy ludzi w podobnej sytuacji, będziemy mogli porozmawiać o naszym problemie i skutecznie z nim walczyć.