Jak są przeprowadzane testy alergiczne?

Do testów alergicznych nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Standarowe punktowe testy naskórne pozwalają na wykrecie różnych rodzajów alergii, nie są jednak jedynym dostępnym sposobem badania.

Testy alergiczne wykonuje się w przypadku podejrzenia alergii. Pozwalają one ustalić, na co pacjent jest uczulony oraz jak silna jest jego alergia. Dzięki temu lekarz może dobrać odpowiednie leki, pacjent zaś wie, jakich substancji powinien unikać.

 

 • Przed testem alergicznym
  Zanim pacjent podda się testom alergicznym, powinien skonsultować się z lekarzem. Substancji uczulających jest wiele i nie da się przetestować ich wszystkich w jednym badaniu. Na podstawie objawów, lekarz typuje więc, jakie alergeny powinny znaleźć się w konkretnym teście. Do samego badania pacjent nie musi przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Musi tylko pamiętać o odstawieniu tydzień przed testem wszelkich leków odczulających, które mogą zaburzyć jego wyniki. Jeśli zaplanowane są testy skórne, nie można również przed badaniem stosować żadnych maści i żelów w miejscu, na którym będą przeprowadzane.
   
 • Standardowe skórne testy alergiczne
  Podstawową metodą określania, na co pacjent jest uczulony są testy skórne. Dotyczy to zarówno podejrzenia alergii wziewnej, jak i pokarmowej. Najczęściej stosuje się testy punktowe. Naskórek pacjenta na przedramieniu lub plecach jest delikatnie drapany bądź nakłuwany sterylną igłą z kroplą roztworu alergenu. Każde nakłucie odpowiada innej substancji. Miejsce badania zależy od ilości testowanych alergenów (plecy wybiera się, gdy jest ich więcej). Po wprowadzeniu alergenów, pacjent czeka przez około pół godziny. Po tym czasie, lekarz ogląda punkty na skórze, w których wprowadzono alergeny. W zależności od rozmiaru bąbla i jego zaczerwienienia, lekarz określa, czy dany czynnik powoduje uczulenie i jak jest ono silne. Pacjent wyniki otrzymuje na miejscu.
   
 • Inne rodzaje testów alergicznych
  Prócz testów punktowych, praktykuje się również inne rodzaje testów skórnych. Metodą nieinwazyjną jest naklejenie na plecy plastrów nasączonych alergenami. Jej minusem jest jednak czas - nie wolno ich odklejać przez co najmniej 24 godziny. Dopiero po upływie tego czasu, lekarz może dokonać oceny wyników. Badaniem o większej czułości jest test śródksórny - niewielkie dawki alergenów wstrzykuje się pacjentowi bezpośrednio do skóry. Następnie lekarz bada zarówno reakcję natychmiastową, jak i opóźnioną (po upływie 24, 48 i 96 godzin). Jest to zatem test bardziej pracochłonny, lecz dokładniejszy. Nie zawsze jednak można wykonać testy skórne. W przypadku dzieci poniżej trzeciego roku życia oraz osób z chorobami skóry, wykonuje się specjalistyczne testy krwi. Każdy inny pacjent również może zdecydować się na ten typ badania, jest on jednak o wiele droższy, niż skórne testy alergiczne i Narodowy Fundusz Zdrowia go nie refunduje.