Jak samemu naprawić twardy dysk

Aby naprawić twardy dysk należy wykorzystać program będący integralną częścią systemu Windows lub zaawansowany software dostępny na stronach producentów HDD.

HDD, czyli hard disc drive – dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów całego zestawu komputerowego. Na nim mieszczą się gromadzone często latami dane takie, jak programy komputerowe, muzyka, zdjęcia czy filmy. Obecnie wielkość dysków twardych przekracza setki gigabajtów, często pokonując nawet barierę 1 TB, czyli terabajta, 1000 gigabajtów. Jeszcze kilka lat temu takie pojemności były nie do pomyślenia w niezbyt drogim sprzęcie do użytku domowego. Wraz ze wzrostem pojemności dysku rośnie lawinowo liczba informacji zagrożonych utratą w przypadku jego uszkodzenia. Mimo rosnącej niezawodności współczesnych dysków problem ich awarii jest ciągle jak najbardziej aktualny. Aby naprawić twardy dysk należy wykorzystać odpowiednie programy komputerowe.

Sprawdzanie błędów dysku w systemie Windows

W przypadku pojawienia się pierwszych problemów z dyskiem twardym, takich jak systemowe komunikaty o błędach na HDD czy nie uzasadnione niczym wydłużenie się czasu wgrywania systemu operacyjnego należy w pierwszej kolejności wykorzystać program będący częścią systemu Windows. Aby go uruchomić klikamy dwukrotnie ikonkę "Mój komputer", wybieramy dysk, który chcemy sprawdzić pod względem błędów i klikamy go prawym przyciskiem myszy. Następnie wybieramy "Właściwości", i zakładkę "Narzędzia", znajdującą zaraz za domyślną – "Ogólne". Wciskamy przycisk "Sprawdź" znajdujący się w części "Sprawdzanie błędów". W okienku, które nam się pojawi zaznaczamy opcję "Automatycznie napraw błędy systemu plików" oraz "Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory" , a klikamy przycisk "Rozpocznij". Rozpocznie się trójfazowa operacja wykrywania błędów. Jeśli jednak program systemowy nie był w stanie poradzić sobie z błędami, by naprawić twardy dysk musimy wykorzystać programy przygotowane przez producentów dysków.

Zaawansowane programy do naprawy dysków

Pierwszą czynnością przed wykorzystaniem specjalistycznego programu usuwającego błędy na dysku jest ustalenie producenta naszego dysku twardego. Możemy sprawdzić to w naszej dokumentacji komputerowej, fizycznie na obudowie dysku (niewskazane, jeśli komputer jest jeszcze na gwarancji, grozi to jej utratą), lub poprzez Menadżera Urządzeń. W zakładce "Stacje dysków" wyszczególnione są wszystkie zainstalowane w systemie dyski twarde, wraz z marką producenta oraz typem dysku. Do najpopularniejszych dysków twardych należą między innymi HDD Seagate oraz Samsung. Gdy już ustaliliśmy producenta dysku, odwiedzamy jego stronę internetową i w zakładce "Download" – pobieranie, wybieramy program do sprawdzania błędów na dysku – na przykład SeaTools lub Samsung Disc Tools. Po ściągnięciu program wypalamy na CD i uruchamiamy ponownie komputer. Program uruchomi się automatycznie w trybie MS-DOS i sprawdzi bardzo zaawansowane parametry dysku takie, jak poszczególne bloki i sektory dysku oraz tak zwany S.M.A.R.T. Jeśli również te dedykowane przez producenta programy nie będą w stanie naprawić dysku twardego może to oznaczać jego fizyczne uszkodzenie. Naprawy twardego dysku, który jest w ten sposób uszkodzony, może dokonać tylko specjalistyczna firma, jednak jest to usługa bardzo kosztowna i należy się zastanowić czy dane zawarte na dysku są tego warte.