Jak samemu zrobić hełm rycerski

Zrobienie hełmu rycerskiego wymaga tylko tak prostych materiałów jak drut miedziany, papier i farba - a efekt doskonale nadaje się na zlot pod Malborkiem lub bal przebierańców.

Marzeniem wielu małych, a często całkiem już dużych chłopców jest zostać rycerzem, szlachetnym obrońcą uciśnionych, niezrównanym w walce i odważnym ponad miarę. Któż nie chciałby stać się sir Lancelotem, królem Lwie Serce czy naszym Zawiszą Czarnym. Obok miecza i tarczy ochronne uzbrojenie głowy stanowiło atrybut każdego rycerza. Bogato zdobione w klejnoty czy pawie pióra ukazywało bogactwo walczącego w nim wojownika. W Średniowieczu cały rycerski oręż był niezwykle kosztowny, gdyż tylko nieliczni rzemieślnicy potrafili zrobić hełm rycerski i inne części uzbrojenia.

Wykonanie szkieletu hełmu
Hełm garnczkowy był jednym z najpopularniejszych typów osłony głowy występującym w Europie. Charakteryzował się zwartą budową i zapewniał dobrą ochronę głowy. Jeśli nie dysponujemy własną kuźnią sporych rozmiarów, najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie hełmu rycerskiego w tej właśnie formie z materiałów bardziej dostępnych niż kuta stal. Najpierw musimy wykonać szkielet hełmu, do czego najlepiej nadają się grube druty miedziane, o średnicy około 2 do 3 milimetrów. Wykonujemy z nich trzy obręcze, które będą stanowiły obwód hełmu. Druty mogą być równej długości, wtedy uzyskamy hełm w kształcie walca, lub jeden z drutów może być około 10% krótszy niż pozostałe, dzięki czemu powstanie zwężenie w górnej części hełmy. Po zagięciu obręczy w okrąg np. na metalowym wiadrze lub innym okrągłym przedmiocie musimy wykonać poprzeczki łączące obręcze, najlepiej również z drutu miedzianego o długości 15 do 20 centymetrów, w zależności od końcowej wysokości hełmu. Obręcze łączymy poprzeczkami co około 10 centymetrów za pomocą lutowania. Następnie zagęszczamy tak uzyskany szkielet hełmu za pomocą cienkiego drutu miedzianego o średnicy 0,1 milimetrów. Taki drut występuje np. w cewkach. Końcowy szkielet hełmu nie powinien posiadać przestrzeni szerszych niż 1 centymetr.

Wykończenie hełmu
Za pomocą papieru uzupełniamy wolne przestrzenie w szkielecie hełmu. Wskazane jest kilkakrotne owinięcie całości dobrze chłonnym papierem. Nie możemy zapomnieć o otworze na oczy i usta i właśnie w tym momencie je wykonujemy. Ich kształt jest dowolny i ograniczony tylko naszą wyobraźnią, od prostych owalnych otworów po bardziej skomplikowane kształty - na przykład krzyża. Ostatnim krokiem do zrobienia hełmu rycerskiego jest pomalowanie go srebrną farbą. Płynna farba głęboko spenetruje papier i połączy jego warstwy. Po malowaniu pozostawiamy hełm na kilka godzin do wyschnięcia i możemy w pełni cieszyć się swoim dziełem.