Jak samemu zrobić ramkę na zdjęcie - porady majsterkowicza

Sposobów na to żeby samemu zrobić ramkę na zdjęcie jest wiele - można wykonać ją z masy solnej lub modeliny, albo zwykłej tektury i efektownie ozdobić.

Własnoręcznie wykonane ramki na fotografie stanowią oryginalną ozdobą na półkę. Mogą być również niebanalnym prezentem dla przyjaciół czy rodziny. Istnieje wiele materiałów, wzorów, technik i pomysłów, dzięki którym można własnoręcznie, szybko i w prosty sposób zrobić ramkę na zdjęcie.

Ramka z masy solnej lub modeliny
Aby zrobić ramkę na zdjęcie potrzebny będzie sztywny materiał, na przykład tektura czy kawałek cienkiej deseczki przycięte tak, by miały te same wymiary co fotografia, która będzie się znajdowała w ramce. Ponadto należy przygotować masę solną lub dużą ilość modeliny. Masę można szybko wykonać samemu: wystarczy wyrobić 200 gramów mąki i tyle samo soli z dodatkiem połowy szklanki wody na gęstą masę. Następnie należy ją rozwałkować na pożądaną grubość i wielkość (musi być szersza i wyższa przynajmniej o 1 centymetr niż zdjęcie). Na środek rozwałkowanej na płasnko (grubości 1-3 centymetrów) masy trzeba położyć tekturę i docisnąć, aby powstało wgłębienie minimum pół centymetra. Następnie wycina się kształt ramki i otworu na zdjęcie - może być to koło, elipsa, kwadrat, także kształt serca czy gwiazdy. Po wycięciu trzeba dokładnie wygładzić brzegi mokrym pędzelkiem. Bardzo efektownie wyglądają doklejone do ramki, rzeźbione w masie solnej lub modelinie kwiaty czy listki. Jeśli chemy ramkę powiesic na ścianie, należy z małego kawałka drutu wykonać zawieszkę i zatopić ją głęboko w masie. W następnym kroku należy usunąć tekturę, upewniając się, że zostało po niej odpowiednie wgłębienie na zdjęcie. Ramkę powinno się suszyć w piecyku gazowym w temperaturze około 50 - 70 stopni Celsjusza, zaś w piekarnikach elektrycznych w 75 stopniach. Po kilkunastu minutach w piekarniku należy ją wyjąć i ostudzić. Własnoręcznie zrobioną ramkę na zdjęcie można dodatkowo ozdobić malując np. farbami plakatowymi. Następnie do tektury przykleić należy zdjęcie i umieścić je we wgłębieniu ramki.

Tekturowe ramki
Aby zrobić ramkę na zdjęcie, która będzie jeszcze protsza ale równie oryginalna wystarczy z tektury wyciąć kształt ramki i ozdobić ją w dowolny sposób. Na przykład można ją obkleić oczyszczonymi z siarki zapałkami (mogą być wypalone) lub wykałaczkami. Należy je szczelnie poukładać na zwilżoną klejem powierzchnię tekturowej ramki na zmianę w poziome i pionowe rzędy. Całość można polakierować bezbarwnym lakierem do paznokci bądź lakierem do drewna. W zależności od motywu, który chcielibyśmy uzyskać, przykleić można również na tekturową ramę muszelki, kamyczki czy nawet kolorowe guziki. Ciekawym pomysłem za zrobienie ramki na zdjęcie jest równiez użycie gazety. Wystarczy powycinać z niej prostokąty o bokach długości kilkunastu centymetrów i zwinąć je ciasno w cieniutkie ruloniki (zaczynając zwijać od rogu każdego prostokąta), a następnie zwinąć je w kształt ślimaka i ciasno układać na posmarowanej klejem ramce.