Jak samodzielnie zdjąć simlocka z telefonu

Samodzielne zdjęcie simlocka nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalnych umiejętności, jednak niesie ze sobą nieco ryzyka, o którym trzeba wiedzieć.

Simlock to blokada telefonu, nakładana przez operatorów sieci komórkowych, uniemożliwiająca klientowi używanie komórki z wykorzystaniem karty sim z innej sieci. Jest to często kłopotliwe dla użytkownika, który jest ograniczony przez jednego operatora. Istnieją jednak sposoby, aby zdjąć simlocka.

Sposoby na zdjęcie simlocka
Aby zdjąć simlocka z telefonu, możemy oczywiście udać się do serwisu z telefonami komórkowymi. Jest to w Polsce jak najbardziej legalne, jednak odpłatne. Ceny zdjęcia simlocka są różne, zależne od modelu telefonu, jednak są to kwoty do kilkudziesięciu złotych. Samo usuwanie blokady trwa dosłownie chwilę. Jeśli jednak nie mamy możliwości udania się do serwisu lub nie chcemy płacić za zdjęcie simlocka, możemy zrobić to w domu za pomocą komputera i Internetu. Likwidowanie blokady polega na wprowadzeniu do telefonu odpowiednio wygenerowanego kodu. Aby go uzyskać, należy pobrać z Internetu stosowny, darmowy program (np. Crux Calculator, Code Calculator) – nietrudno znaleźć go w Google. Następnie wybieramy w telefonie *#06#. Na ekranie wyświetli się nam numer seryjny naszego aparatu – tak zwany IMEI. Później należy uruchomić ściągnięty program i uzupełnić kolejno żądane pola: model naszej komórki, numer IMEI, nazwę sieci, w której mamy kartę sim. Potem zatwierdzamy dane, aby uzyskać kod. Otrzymaną kombinację wpisujemy do telefonu, z którego uprzednio należy wyjąć kartę i włączyć go bez niej. Kod akceptujemy tym samym przyciskiem, którym odbieramy połączenia. W ten sposób nasz telefon został pozbawiony niewygodnej blokady sim.

Zalety a ryzyko usuwania blokady
Mimo, że zdjęcie simlocka wydaje się łatwe, niesie ze sobą wiele ryzyka. Przedstawiony wyżej sposób nie jest uniwersalny i nie daje pewności na powodzenie. Niestety, niezawodnego sposobu na darmowe zdjęcie simlocka nie ma. Trzeba zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie istnieje, zdejmując blokadę samemu. W następstwie telefon może się, na przykład nie włączyć. Są to rzadkie przypadki, jednakże takowe zagrożenie istnieje. Kod może również zwyczajnie nie zadziałać. Aczkolwiek taka sytuacja może mieć miejsce również wtedy, gdy chcemy zdjąć simlocka w serwisie, niemniej jednak jest to dużo mniejsze prawdopodobieństwo. Jeśli jednak uda się nam zdjąć simlocka, możemy mieć problem, gdy w przyszłości telefon się zepsuje i będziemy chcieli oddać go do naprawy w serwisie operatora. Jeśli podczas trwania naprawy pracownik sieci zauważy brak simlocka, telefon może nie zostać naprawiony, ponieważ jest to rozumiane jako ingerencja w oprogramowanie aparatu, która unieważnia gwarancję. Jeśli jednak nie boimy się ryzyka i mimo wymienionych minusów jesteśmy zdecydowani sami zdjąć simlocka, najlepszym sposobem jest właśnie samodzielne wygenerowanie kodu za pomocą kalkulatora do tego przeznaczonego. Dzięki temu oszczędzamy czas, pieniądze i możemy cieszyć się wolnością, jaką daje nam brak ograniczenia na rodzaj karty w telefonie.