Jak skutecznie blefować w pokerze

Skuteczne blefowanie w pokerze musi mieć miejsce w odpowiednim momencie i nie może być wykonywane zbyt często.

Gra w pokera dostarczyć może nie tylko wspaniałej rozrywki i dawki adrenaliny, ale także wygranych pieniężnych. Teoretycznie wszystko uzależnione jest od szczęścia i układu kart, jednak w dłuższej perspektywie czasu większe znaczenie odgrywa odpowiednia strategia i umiejętność podejmowania właściwych decyzji. Należy także odpowiednio wykorzystywać blefowanie w pokerze.

Wybrać odpowiedni moment
Blef to odpowiednie zagranie taktyczne, które ma na celu zdezorientowanie przeciwnika i tym samym zmuszenie go do popełnienia błędu. Jest ono w praktyce dosyć skomplikowane i z pewnością ryzykowne, jednak dobry pokerzysta musi posiadać blef w swoim arsenale zagrań i zdecydowanie czasami go zastosować. Należy wykazać się sporą ostrożnością i nie robić tego zbyt często, gdyż aby skutecznie blefować w pokerze, trzeba przeanalizować kilka sytuacji i przede wszystkim zwrócić baczną uwagę na warunki panujące przy stole. Najważniejszy czynnik to liczba graczy oraz sposób gry przez nich prezentowany. Jeśli gra z nami słaby rywal, który zawsze sprawdza zakłady bez względu na siłę swoich kart, nasz blef z góry skazany będzie na niepowodzenie. Należy także kontrolować i zdawać sobie sprawę z wielkości "stacków" (ilość żetonów jakie posiadają gracze) oraz rodzaju gry w jakiej uczestniczymy (gra stolikowa lub turniej). Istotną rolę odgrywa również faza turnieju, w której aktualnie się znajdujemy.

Rodzaje blefów
W pokerze wyróżniamy dwa rodzaje blefów: blef całkowity oraz tak zwany półblef. Pierwszy z nich polega na agresywnym zagraniu w momencie kiedy nasza ręka nie reprezentuje zupełnie żadnej siły. Jest to bardzo ryzykowne zagranie, ponieważ sukces przyniesie jedynie zmuszenie przeciwnika do spasowania (w przypadku sprawdzenia z jego strony stracimy sporą ilość naszych żetonów). Dużo korzystniejszą okazją do powodzenia naszego zagrania jest półblef - wówczas karty nie są jeszcze odpowiednio silne, ale istnieją spore szanse na dobranie do wygrywającego układu (najczęściej strita lub koloru). Przykładowo, gdy na flopie pojawią się dwie lub trzy karty w jednakowym kolorze i nasz przeciwnik wnosi niski zakład, możemy ostro go przebić i zmusić do spasowania wskazując jednoznacznie, że nasza ręka jest bardzo silna lub istnieje spora szansa na skompletowanie potężnego układu. Aby skutecznie blefować w pokerze, należy zawsze bacznie obserwować przeciwników, wyciągać odpowiednie wnioski i potrafić z dużym prawdopodobieństwem ocenić jak zachowują się oni w konkretnej sytuacji. Nie jest to łatwa sztuka, dlatego też kluczowy jest wybór odpowiedniego momentu do tego zagrania. Jeśli prezentujemy wizerunek solidnego, agresywnego pokerzysty i natrafimy na bojaźliwego gracza, który tylko sprawdza nasze zakłady istnieje spora szansa na skuteczny blef i wygranie puli.