Jak spędzić ciekawy urlop w Bejrucie

Urlop w Bejrucie oferuje on słoneczny wypoczynek nad brzegiem lazurowego morza oraz wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, pozwalających poznać ciekawą historię i bogatą kulturę tego miasta.

Oderwanie się od całorocznej pracy i codziennej rutyny oraz zwiedzenie wielu ciekawych miejsc zapewni nam wyprawa do Libanu i urlop w Bejrucie. Stolica Libanu jest przygotowana na turystów, czekają na nich ekskluzywne hotele, różnorodne lokale gastronomiczne i rozrywkowe oraz liczne inne atrakcje. Jest tutaj sporo zabytków a i okolice nie skąpią turystom swoich uroków. Przyjemny klimat i malownicze położenie nad Morzem Śródziemnym to tylko niektóre atuty Libanu i jego stolicy.

 

 

  • Marina i nadmorska promenada
    Planując urlop w Bejrucie, warto pomyśleć na przykład o żeglowaniu na lazurowym morzu. W Bejrucie po zniszczeniach wojennych odnowiono Marinę, czyli port. Jest tam około 300 miejsc do cumowania jachtów oraz to, co niezbędne dla żeglarzy. Jeżeli rejs się nie uda, z pewnością w jakiś sposób zrekompensuje to spacer po Corniche Beirut, czyli tamtejszej nadmorskiej promenadzie. Roztaczają się z niej piękne widoki, z jednej strony na morze, z drugiej na góry Liban. Wzdłuż niej mieści się wiele lokali i punktów z tutejszymi rarytasami oraz wesołe miasteczko. Znajdziemy na niej, podobnie jak w samym mieście, sporo orientalnych akcentów.
  • Libańskie specjały
    W Bejrucie z pewnością na uwagę zasługuje tamtejsza kuchnia ze swymi wschodnimi smakami. Jej głównymi elementami są warzywa, jagnięcina oraz zioła, takie jak mięta i bazylia. Do wielu dań dodaje się jogurt, czosnek oraz oliwę. Na przykład na Corniche Beirut warto skosztować mrożonych owoców opuncji, gorących kasztanów czy też tamtejszej specjalności - kawy z kardamonem. Nie sposób być w Libanie i nie smakować potraw z jego słynnej, wyśmienitej kuchni, na przykład gulaszu arabskiego, krokietów z kabaczków, sałatki tabbulech czy smażonych bakłażanów. Pamiętajmy o tym i odwiedźmy jedną z wielu bejruckich restauracji.
  • Mnogość ciekawych zabytków
    Bejrut przez wieki był i dalej jest miejscem spotkania Wschodu z Zachodem. Mieszkają tu wyznawcy różnych religii. Zabytki w stolicy Libanu są różnorodne i interesujące, toteż urlop w Bejrucie gwarantuje wiele niezapomnianych wrażeń. Do najciekawszych zabytków należą świątynie, na przykład katedry greckokatolickie, prawosławne i meczety, jak Meczet Al-Omari na Placu Męczenników z XIII wieku, będący piękną budowlą z czterema minaretami i błękitnymi kopułami. Warto zobaczyć pałace, w tym Bajt ad-Din - rezydencję prezydenta z XIX wieku, oraz rzymskie ruiny, choćby forum czy termy. O bogatej historii miasta świadczy też dawna żydowska dzielnica. Jeszcze całkiem niedawno, bo kilkadziesiąt lat temu, było tu sporo Żydów. Pozostała po nich synagoga Maghen Abraham z 1925 roku. Tamtejsze muzea, w tym Muzeum Narodowe i Archeologiczne, niewątpliwie przybliżą nam ciekawą historię miasta pamiętającego Fenicjan, starożytnych Greków i Rzymian, rządy arabskie i osmańskie.