Jak śpiewająco zdać testy gimnazjalne

By dobrze zdać testy gimnazjalne wystarczy repetytorium, odpowiednia organizacja pracy oraz systematyczne powtórki.

Jeżeli zbliża się termin testów gimnazjalnych, a problem stanowi brak regularnej nauki, istnieje kilka sposobów, które pomogą szybciej przyswoić materiał. Przede wszystkim należy nauczyć się radzić sobie ze stresem, gdyż często nie mobilizuje on, a paraliżuje i znacznie obniża koncentrację. By osiągnąć stan relaksu przed samym egzaminem czasem wystarczy racjonalnie przeanalizować sytuację, ale być może trzeba będzie uciec się do domowych sposobów na ukojenie nerwów, jak herbatka z melisy. Istnieją również preparaty poprawiające koncentrację, zdolność przyswajania i wzmacniające odporność na stres.

Przygotowanie do części humanistycznej i językowej
Jeśli zostało niewiele czasu na naukę, warto zadbać o organizację pracy. Najlepszym sposobem na szybką powtórkę z języka obcego jest zakup repetytorium czyli tak zwanej wiedzy w pigułce. Przygotowując się do części humanistycznej, należy przejrzeć schematy wypracowań. Przydatna jest zarówno znajomość budowy rozprawki, jak i krótkich form (ogłoszenie, zaproszenie). Warto także kilkakrotnie przećwiczyć tworzenie prac pisemnych (występują one także na egzaminie z języka obcego). Drugim istotnym elementem części humanistycznej jest znajomość lektur. Warto czytać je na bieżąco przez wszystkie lata nauki, by przed testem móc tylko powtórzyć najważniejsze informacje, czy to z własnych notatek, czy z gotowych streszczeń. Aby urozmaicić wypracowanie na teście gimnazjalnym, można wykazać się też znajomością interesujących cytatów. Pomocna może okazać się również wiedza dotycząca najważniejszych zagadnień z historii - dat najistotniejszych wydarzeń, gdyż przedmiot ten również wchodzi w zakres części humanistycznej.

Część matematyczno - przyrodnicza i informacje dodatkowe
Najważniejszymi elementami powtórki z matematyki, fizyki i chemii powinny być wzory. Również prawa, czy twierdzenia fizyczne i matematyczne mogą być potrzebne do wykonania zadań testowych. Zbiór wszystkich istotnych wzorów z gimnazjum znaleźć można nawet w internecie. Istnieje też wiele opracowań, jak "Szybka powtórka fizyki do egzaminu gimnazjalnego" Barbary Sagnowskiej, czy "Egzamin gimnazjalny - blok matematyczno - przyrodniczy " wydawnictwa GREG. Przygotowując się z biologii, warto przypomnieć sobie schematy budowy narządów człowieka i roślin. Kluczem do sukcesu jest częste powtarzanie. Najbardziej praktycznym przygotowaniem (zarówno do testu humanistycznego, matematyczno - przyrodniczego, jak i z języka ) jest rozwiązywanie gotowych testów. Pozwala to zapoznać się z systemem punktowym, a także odkryć ewentualne braki i szybko je nadrobić. Nie można również zapomnieć, że testy gimnazjalne są nie tylko po to, by sprawdzić wiedzę uczniów, ale również, by mogli wykazać się oni inteligencją. Zatem wiele odpowiedzi wywnioskować można z tekstów źródłowych, zawartych w arkuszu egzaminacyjnym.