Jak sprawdzić adres IP swojego komputera

Aby sprawdzić adres IP swojego komputera, wystarczy skorzystać z prostego polecenia w wierszu poleceń systemu Windows lub wejść na odpowiednią stronę internetową.

Niewątpliwie najwięcej użytkowników sieci chce znać swoje IP na potrzeby gier multiplayer. Nasze własne IP może być także przydatne w innych sytuacjach, na przykład przy zakładaniu radia internetowego. Niezależnie od powodów dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić adres IP swojego komputera.

 

 

 • Czym jest IP?
  Adres IP (Internet Protocol Adress) to w dużym skrócie identyfikator naszego komputera w sieci. Nie określa on naszego komputera fizycznie, gdyż może się zmieniać nawet przy każdym łączeniu się z Internetem lub może być współdzielony przez kilka różnych urządzeń. IP zapisuje się najczęściej w postaci czterech liczb, zwanych oktetami, oddzielonych kropkami (na przykład 207.142.131.236).Oktety, czyli liczby mające w postaci binarnej 8 bitów, przyjmują wartości od 0 do 255. Rozróżnia się dwa rodzaje IP - wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pierwsze jest adresem komputera w sieci lokalnej (LAN, Local Area Network), drugie zaś - w całym Internecie. W obu przypadkach można łatwo sprawdzić adres IP swojego komputera.
   
 • Nowa generacja IP
  W niedalekiej przyszłości struktura adresów IP ulegnie zmianom. Obecnie stosowany wzór pozwala na stworzenie około 4 miliardów unikalnych adresów. Jednak przy współczesnej liczbie urządzeń podłączonych do Internetu, ilość ta jest niewystarczająca. Nowe IP będą się składały z ośmiu 16-bitowych bloków, będą zatem dłuższe od obecnych.
 • Jak sprawdzić IP wewnętrzne?
  Wewnętrzny adres IP najprościej sprawdzić posługując się wierszem poleceń systemu Windows, zwanym też konsolą. Zależnie od wersji systemu operacyjnego, konsolę można wywołać na kilka sposobów. W Windows Vista oraz 7 wystarczy wpisać hasło "cmd" (naturalnie bez cudzysłowów) w wyszukiwarkę dostępną w menu "Start" albo wybrać odpowiednio z menu startowego "Programy", następnie "Akcesoria" i "Wiersz poleceń". Druga metoda sprawdza się również w przypadku Windows XP. Dla systemów Windows Me i 98, należy skorzystać z polecenia "Uruchom" w menu startowym, a następnie wpisać "cmd". Powinno to otworzyć charakterystyczne czarne okienko konsoli z wpisaną już ścieżką typu "C:/Users/nazwa_użytkownika". Aby sprawdzić adres IP swojego komputera, wystarczy teraz wpisać komendę "ipconfig". Numer widoczny obok napisu "Adres IP" (lub IP Adress w anglojęzycznych wersjach systemu) to właśnie nasza niewiadoma.
 • Jak sprawdzić IP zewnętrzne?
  Aby sprawdzić adres IP swojego komputera w sieci globalnej, potrzeba nawet jeszcze mniej wysiłku. Najlepiej jest wejść na jedną ze stron internetowych, przeznaczonych specjalnie do określania IP. Te strony to www.checkip.org, www.ip-adress.com, whatismyipaddress.com lub twojeip.wp.pl. Niezależnie od wybranej przez nas witryny, nasze IP będzie w czytelny sposób wyświetlone. Niektóre z wymienionych stron udostępniają także dodatkowe opcje, jak pomiar prędkości łącza albo geolokalizacja adresu IP. Geolokalizacja polega na wskazaniu przybliżonego położenia geograficznego komputera. Opcja ta nie jest może szczególnie przydatna, gdy chodzi o nasz własny komputer, może być jednak użyteczna, gdy interesuje nas cudze IP, należące na przykład do osoby wysyłającej nam natrętne e-maile.