Jak sprawdzić dane domeny

W sieci www dane domeny możesz sprawdzić łatwo i szybko korzystając z bazy WHOIS.

Przy każdej nowej rejestracji dane domeny zapisywane są w bazie WHOIS. To protokół służący do komunikacji z bazami danych Systemu Nazw Domen DNS (z angielskiego Domain Names System). Informacje te dostępne są za pośrednictwem wielu serwisów, działających w sposób przypominający wyszukiwarkę. Nazwę domeny należy wpisać w odpowiednim oknie, aby po chwili otrzymać szczegółowe informacje.

Jakie informacje o domenie można uzyskać?
Dane domeny obejmują:
-nazwę domeny
-numer ID abonenta domeny (przyznawanego przez główny rejestr danej domeny)
-serwery nazw (adresy serwerów, na których domena jest utrzymywana)
-datę utworzenia oraz ostatniej zmiany dla danej domeny
-opcja (określa, czy na dany adres założono tzw. opcję na domenę)
-dane abonenta domeny
-nazwę i dane teleadresowe jej rejestratora.
Oczywiście nie wszystkie dane są jawne. W Polsce rejestratorzy ukrywają dane domeny zarejestrowanej przez osobę fizyczną (wyjątek stanowią sytuacje, w których osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację). Jest to konsekwencją przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Dane domen zarejestrowanych przez innych abonentów takich jak firmy czy instytucje są jawne. Te same zasady dotyczą domen z końcówką „.eu”.

W jaki sposób najłatwiej odszukać informacje o domenie?
Główne źródło informacji stanowi serwis Who.is. Zapewnia on dostęp do wartościowych danych i narzędzi pomagających znaleźć dobrą, wartościową domenę. Z bazy danych Who.is korzysta wiele stron, które pośredniczą w przekazywaniu informacji o domenach internetowych. Część tych serwisów dodaje również inne, atrakcyjne możliwości, takie jak na przykład podgląd wyszukiwanej strony. Można też korzystać z oficjalnej strony operatora domeny .eu znajdującej się pod adresem Eurid.eu. Zawiera ona dane domen z europejską końcówką, niedostępne w serwisie Who.is.
Kolejnym źródłem informacji są witryny rejestratorów. Jeśli próbując zarejestrować wybraną domenę okaże się, że jest ona zajęta możesz dowiedzieć się, kto jest jej właścicielem. To metoda często wykorzystywana zwłaszcza przez nowych użytkowników internetu. Aby ułatwić sobie życie można też zainstalować specjalny dodatek do przeglądarki Firefox o nazwie WHOIS Lookup. Umieszczony w pasku zadań przycisk ułatwia korzystanie z Who.is wyświetlając dane aktualnie przeglądanej domeny. Oczywiście korzystać z tego udogodnienia mogą tylko użytkownicy Firefoxa. Baza danych o abonentach domen internetowych, jaką jest Who.is na swój sposób porządkuje internet i ułatwia nawiązanie kontaktu z właścicielem domeny.