Jak sprawdzić szybkość internetu?

Sprawdzenie szybkości internetu nie jest trudne, trzeba tylko wiedzieć, jak należy to zrobić.

Niejednemu z czytelników na pewno nieraz zdarzyło się mieć wątpliwości co do rzeczywistej szybkości Internetu porównując ją z tym, co widnieje na kartce papieru, którą dostarczył nam nasz usługodawca. W dodatku nierzadko słyszy się o skargach użytkowników wynikających z niezgodności przepustowości internetu - tej z umowy z tą, która zostaje nam udostępniona w efekcie końcowym. 

A więc jak sprawdzić szybkość naszego Internetu?
Zanim jednak postanowimy zgłosić problem naszemu operatorowi lepiej upewnić się i sprawdzić, czy aby na pewno nasze podejrzenia są słuszne. Z łatwością możemy zrobić to za pomocą ogólnodostępnych narzędzi internetowych. Prawdopodobnie w każdym z tych testów szybkość internetu będzie minimalnie inna, co jest rzeczą normalną gdyż wszystko zależy od tego gdzie (na jakim serwerze) znajduje się dany test. Jednakże porównując wyniki z kilku testów możemy szybko i sprawnie określić przepustowość naszego łącza internetowego. Jeżeli na każdym z testów wynik jest podobnie niski – mamy pełne prawo by zgłosić problem naszemu usługodawcy. W internecie możemy znaleźć mnóstwo stron umożliwiających test szybkości naszego łącza. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce google.pl słowa „Tester szybkości łącza” bądź „Internet Speed test” by się o tym przekonać. Do najbardziej wiarygodnych i najczęściej odwiedzanych stron umożliwiających test łącza należą na przykład: speedtest.net, seedtest.pl, VoipTest.org, numion.com, test.vline.pl/test.php i wiele innych. Jednakże wyżej wymienione testery na pewno pozwolą na ustalenie rzeczywistej szybkości internetu. Pamiętajmy jednak o tym by w trakcie testu całkowicie odciążyć nasze łącze internetowe, czyli upewnić się by podczas testu powyłączane były wszystkie aplikacje korzystające z sieci internetowej, czy też by strona z testerem była jedyną stroną aktualnie przeglądaną. Wtedy otrzymane wyniki będą najbardziej miarodajne.

 

Nie dajmy się oszukać
Pamiętajmy o tym, że nie zawsze wszystko jest takie, jakie widnieje na papierze, więc warto sprawdzić czy aby na pewno nie zostaliśmy ofiarą oszustwa lub po prostu zwykłej pomyłki. W przypadku jakichkolwiek niejasności należy zgłosić to usługodawcy i domagać się swoich praw. Aczkolwiek istnieją również sytuacje, w których z czystej ciekawości chcemy sprawdzić szybkość internetu. Droga przedstawiona w artykule jest jedną z najprostszych i najszybszych w realizacji jednocześnie dając wiarygodne wyniki.