Jak sprzedać dom - porady

Żeby sprzedać dom trzeba zamieścić wiele ogłoszeń o jego sprzedaży, przygotować go odpowiednio oraz właściwą prezentacją zachęcić potencjalnych kupców.

Do sprzedaży domu trzeba gruntownie przygotować nie tylko mieszkanie, ale i samego siebie. Sprzedaż domu jest to swoiste "rozstanie" ze znanymi kątami i miejscami, więc przede wszystkim wymaga mentalnego pogodzenia się i oswojenia z oddaniem mieszkania innym ludziom.

Przygotowanie domu i ogłoszenie jego sprzedaży

Oglądający dom potencjalni nabywcy powinni czuć się w nim komfortowo. W tym celu trzeba dokładnie posprzątać wszystkie pomieszczenia i zakamarki, gdyż oglądający mogą zajrzeć dosłownie wszędzie. Ponadto wejście i droga prowadząca do domu powinny być starannie uporządkowane i zadbane. Warto przyciąć trawniki, żywopłoty oraz zamieść chodnik. Należy opróżnić półki z książek, bibelotów, zdjęć i wszelkich innych prywatnych rzeczy poprzednich właścicieli. Zadbać trzeba o dokładne opróżnienie także wszystkich szafek w kuchni oraz szuflad. Aby sprzedać dom wszelkie usterki należy wcześniej naprawić, bowiem zdarza się, że najmniejszy szczegół może spowodować, że klient zrezygnuje z jego kupna. Dlatego koniecznie trzeba naprawić cieknące krany, zacinające się szuflady, obluzowane zawiasy, klamki czy inne tego typu usterki. Meble, których nie zamierza się już używać w nowym mieszkaniu zwykle zostawia się w sprzedawanym domu jako część jego wyposażenia. Jeśli jednak nie nadają się one do użytku, są zniszczone lub brudne - najlepiej je wyrzucić. Aby sprzedać dom konieczne jest dotarcie z ogłoszeniem do jak największej liczby potencjalnych nabywców. W tym celu należy zamieścić ogłoszenia w Internecie oraz w prasie lokalnej, dołączając wiele zdjęć domu. Bardzo istotne jest również właściwie i widoczne oznakowanie domu z zewnątrz informacjami o sprzedaży.

Prezentacja domu potencjalnym kupcom

Żeby sprzedać dom należy zadbać nie tylko o jego wygląd, ale i umiejętną jego prezentację oraz rozmowę z potencjalnymi nabywcami. Zainteresowani kupnem domu muszą poczuć się komfortowo w oglądanym mieszkaniu, nie należy więc prosić ich o zdjęcie butów, popędzać, czy wymuszać na nich decyzji. Warto zapewnić klienta, że dom może oglądać w czasie, który mu odpowiada i tak długo jak zechce. Ponadto po oprowadzeniu potencjalnego nabywcy po sprzedawanym domu należy zostawić go na pewien czas samego, aby na osobności omówił decyzję czy wrażenia z osobą mu towarzyszącą. Czystość, świeżość, przyjemny zapach (można użyć odświeżacza powietrza przed planowaną wizytą oglądających dom) również wywierają na kliencie dobre wrażenie. Najlepiej włączyć ogrzewanie bądź klimatyzację na czas wizyty klientów, ponieważ sprawi to, że poczują się oni o wiele lepiej w oglądanym domu. Na pozostawionych w mieszkaniu meblach można umieścić plakietki z informacjami ich dotyczącymi, na przykład wiek zabytkowego fotela, materiał z jakiego jest wykonany i tym podobne szczegóły. Miłym gestem jest poczęstowanie oglądających dom przekąskami, niewielkim deserem bądź napojami.