Jak sprzedać samochód - porady eksperta

Aby sprzedać samochód konieczne jest ustalenie jego ceny, przygotowanie go od strony mechanicznej i wizualnej do sprzedaży oraz zamieszczenie ogłoszeń.

Sprzedaż auta to jedynie z pozoru łatwe przedsięwzięcie. Żeby sprzedać samochód tak, aby z transakcji były zadowolone obie strony, trzeba wielu starannych przygotowań i przemyśleń.

 

 

  • Ogłoszenie 

Informację o tym, że chce się sprzedać samochód, można zamieścić w prasie bądź przykleić bezpośrednio na szybę auta wraz z numerem telefonu właściciela pojazdu. Internetowe ogłoszenia gwarantują dotarcie oferty do najszerszego grona potencjalnych kupców. We właściwie sformułowanej treści anonsu powinny znaleźć się podstawowe dane pojazdu: model, rocznik, przebieg, opis stanu mechanicznego i wizualnego, wypadkowość oraz informacja o tym ilu właścicieli miał samochód. Ponadto bardzo istotne jest dodanie zdjęć sprzedawanego pojazdu. Powinny to być fotografie robione po przekątnej z przodu i tyłu samochodu, wnętrza, deski rozdzielczej, tylnej kanapy, bagażnika, stanu licznika oraz boku auta. Na zdjęciach trzeba ukryć numer rejestracyjny, najlepiej za pomocą programów graficznych.

 

  • Przygotowanie auta 

Konieczne jest, aby samochód oferowany na sprzedaż był w jak najlepszym stanie. W tym celu należy dokładnie odkurzyć i umyć pojazd, nie zapominając o wypróżnieniu schowków i popielniczek oraz powieszeniu wewnątrz drzewka zapachowego. Trzeba również wymienić bezpieczniki i spalone żarówki w pojeździe oraz uzupełnić lub wymienić płyny (olej, płyn do spryskiwaczy i hamulcowy), a także naprawić wszelkie usterki w salonie napraw. Ponadto warto przygotować książkę serwisową, instrukcję obsługi pojazdu, rachunki dokonywanych napraw, ważne karty gwarancyjne wymienianych części samochodu i dołączyć je do auta. Można także dodać do dokumentów opinię zakładu mechaniki pojazdów o stanie technicznym pojazdu.

 

  • Cena

Przed sprzedażą konieczne jest aby ustalić właściwą cenę samochodu. Można w tym celu sprawdzić na stronach internetowych na jakiej wysokości plasują się ceny tych samych, co sprzedawany modeli samochodów o podobnym roczniku i przebiegu. Należy wziąć pod uwagę oczywiście wszelkie ulepszenia samochodu oraz jego defekty. Kiedy wartość sprzedawanego samochodu jest już ustalona, warto podnieść ją o kilkaset złotych, ponieważ kupcy będą ją chcieli zapewne negocjować. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że można szybciej sprzedać samochód za pośrednictwem komisu, ale otrzyma się za niego mniejszą kwotę (nawet o kilka tysięcy złotych) niż w wypadku, gdy samochód sprzedaje się samodzielnie.

 

  • Finalizacja sprzedaży

Przed dokonaniem sprzedaży należy przygotować specjalną umowę oraz pozostałe dokumenty. Zarówno wzory umowy kupna-sprzedaży oraz druków PCC-3 i PCC-3a można wydrukować bezpośrednio ze stron internetowych. Aby sprzedać samochód konieczna jest zwykle jazda próbna zainteresowanych oraz umiejętności negocjacyjne sprzedającego. Należy się do tego zatem przygotować, ustalając najniższą cenę za jaką chce się sprzedać samochód i bezwzględnie nie przekraczać jej poziomu. Zaś przed jazdą próbną trzeba wybrać ustronne miejsce oraz sprawdzić czy zainteresowany kupnem ma ważne prawo jazdy.