Jak stworzyć piękny blog fotograficzny

Prosty, przejrzysty, a jednocześnie piękny - blog fotograficzny to świetny sposób na zaprezentowane swojej twórczości.

Blogi od kilkunastu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Internetowe pamiętniki dawno przestały być jedynie internetowym odpowiednikiem dzienników czy pamiętników - dziś wykorzystuje się je na wiele różnych sposobów. Szczególną popularnością cieszą się fotoblogi. Jest kilka sposobów, które pozwalają stworzyć piękny blog fotograficzny nawet bez znajomości języka HTML.

 

 

  • Blog fotograficzny z serwerem na zdjęcia

Najprostszą metodą na stworzenie fotoblogu jest założenie konta w którymś z przeznaczonych do tego serwisów internetowych. Istnieje kilka polskojęzycznych witryn oferujących taką możliwość. Zazwyczaj posiadają one przejrzyste, instynktowne panele administracyjne, pozwalające w prosty sposób dodawać zdjęcia i zmieniać wygląd blogu - kolory, czcionki, tła. Można na nich wypromować swój blog fotograficzny za niewielką opłatą, najczęściej uiszczaną za pomocą SMS. Najpopularniejsze polskie serwisy to: Flog (flog.pl), Fotoblog (fotologer.pl) i Photoblog (photoblog.pl). Korzystanie z nich jest bezpłatne, najczęściej jest jednak związane z pewnymi ograniczeniami, na przykład umożliwiają one dodanie jedynie kilku zdjęć dziennie.

 

  • Blog bez serwera na zdjęcia

Inną możliwością jest założenie blogu fotograficznego w innym serwisie blogowym i zamieszczanie zdjęć na zewnętrznym serwerze, na przykład Imageshack (imageshack.us) lub Photobucket (photobucket.com). Wówczas wybór najwygodniejszej platformy do blogowania jest niemalże nieograniczony, gdyż przy obecnej mnogości serwisów każdy znajdzie coś dla siebie. Największą swobodę, jeśli chodzi o kreowanie wyglądu blogu, pozostawia najstarszy polski serwis - Blog.pl. Niestety, do zaawansowanej edycji bloga potrzebna jest znajomość języka HTML. Serwis oferuje jednak kilka szablonów, które są bardzo proste, dzięki czemu świetnie nadają się jako tło dla zdjęć.

 

  • Piękny blog fotograficzny - czyli jaki

Blog, na którym zamieszczane mają być zdjęcia, powinien mieć możliwie prosty i przejrzysty wygląd. Zbyt duża ilość dodatków - linków, skryptów i obrazków - może powodować dyskomfort oglądających i rozpraszać ich uwagę. Najlepszym pomysłem będzie jednolite tło w stonowanym kolorze (biel, czerń i szarości) - dzięki temu zdjęcia będą idealnie wyeksponowane. Intensywne i nasycone barwy mogą sprawiać wrażenie, że zdjęcie jest zbyt blade, źle naświetlone. Pomiędzy kolejnymi zdjęciami powinny znaleźć się odpowiednio duże przerwy, by obrazy nie zlewały się ze sobą. Dobrym rozwiązaniem jest zamieszczanie opisów po każdej zamieszczonej fotografii - pozwoli to czytelnikom lepiej zrozumieć jej przekaz. Blog fotograficzny służy jednak prezentowaniu twórczości wizualnej, toteż zbyt długie opisy są zazwyczaj zbędne. Wyjątkiem może być na przykład relacja z przedstawianej na zdjęciach podróży, która będzie świetnym uzupełnieniem fotorelacji.