Jak stworzyć zdjęcie 360 stopni

Aparat cyfrowy, ciekawe miejsce, dobry program do obróbki graficznej, pomysł i chwila pracy pomogą stworzyć zdjęcie 360 stopni na miarę profesjonalisty.

Panoramy 360 stopni to ciekawy sposób na przedstawienie fotografii w sposób nowoczesny i interesujący. Ostatnio coraz więcej zawodowych fotografów interesuje się takim wyrazem artystycznym. Nie trzeba jednak być profesjonalistą, by samemu stworzyć zdjęcie 360 stopni. Wybór odpowiedniego miejsca, aparat i program graficzny pomogą wykonać fotografię na miarę zawodowca.

 

 • Czym są zdjęcia panoramiczne
  Z definicji fotografia panoramiczna to taka, która obejmuje znaczną przestrzeń. W przypadku obróbki cyfrowej zdjęciem panoramicznym nazywa się takie, które powstało co najmniej z dwóch innych. Ten typ sztuki podzielić można na kilka grup. Istnieją panoramy sferyczne, obejmujące 360 stopni w poziomie i 180 w pionie przedstawianego miejsca, panoramy dookólne pokazujące pełne 360 stopni w poziomie i część widoku pionowego oraz panoramy częściowe, które ukazują fragment całego, sferycznego widoku. Zgodnie z tymi definicjami zdjęciem 360 stopni nazwać można panoramę sferyczną.
   
 • Sprzęt
  Aby stworzyć zdjęcie 360 stopni potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Najlepszym aparatem do takich fotografii jest lustrzanka, czyli aparat cyfrowy posiadający lustro. Ważny jest także obiektyw - najlepsze będą szerokokątne. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba od razu wymieniać posiadany obiektyw na nowy, bo nie obejmuje dużego pola widzenia - po prostu praca z takim aparatem będzie wymagała więcej czasu i dokładności.
   
 • Błąd paralaksy
  Jest to bardzo ważna rzecz w przypadku zdjęć panoramicznych. Błąd paralaksy wynika ze zmiany perspektywy, w jakiej fotograf robi kolejne ujęcia i bardzo utrudnia dalszą obróbkę potrzebną do stworzenia zdjęcia 360 stopni. Łatwiej go uniknąć, gdy fotografowane obiekty są dość mocno oddalone od obsługującego aparat. W przypadku, gdy przedmiotem zainteresowania jest na przykład pokój dobrze jest wykorzystać statyw, najlepiej wyposażony w głowicę panoramiczną.
   
 • Część wspólna i parametry
  Przy wykonywaniu zdjęć należy pamiętać, by każdy kolejny obraz miał z poprzednim jakieś punkty wspólne. Ułatwia to potem dalszą obróbkę fotografii w programach przeznaczonych do stworzenia zdjęć 360 stopni. Inną ważną rzeczą są ustawienia samego aparatu. Takie elementy, jak przysłonę (ustawienie odpowiedniego światła) czy balans bieli (ustawienie barw obrazu) powinny być wybrane przez fotografa i nie powinno się ich zmieniać przez całą sesję zdjęciową.
   
 • Wybór programu graficznego
  Same zdjęcia to nie wszystko. Aby stworzyć zdjęcie 360 stopni potrzebne będzie oprogramowanie, przy pomocy którego fotograf poskłada pojedyncze obrazy w całą panoramę. Na rynku dostępnych jest wiele takich programów, jak na przykład Panorama Factory, Autopano Pro czy ArcSoft Panorama Maker. Większość jest dostępna co prawda tylko w wersji testowej, ale początkującemu twórcy z pewnością to wystarczy. Poza odpowiednim oprogramowaniem warto jest też wyposażyć się w instrukcję bądź poradnik, jak z niego korzystać, jednak większość jest całkiem prosta w obsłudze. Zwykle sama obróbka polega na wgraniu zdjęć do programu i odpowiednie ich ustawienie.