Jak szybko zajść w ciążę - porady

Początkowe próby bezskutecznego starania się o dziecko nie muszą oznaczać bezpłodności partnerów. Zwykle wystarczy wybrać odpowiedni moment na stosunek i odpowiednio zadbać o swoje ciało, by szybko zajść w ciąże.

Wiele par pragnących i jak najszybciej zostać rodzicami przeżywa stres i frustrację oczekując na poczęcie dziecka. W większości przypadków początkowe nieudane próby nie oznaczają niepłodności. Czasem, by szybko zajść w ciążę, wystarczy tylko trochę pomóc szczęściu.

 

  • Odpowiedni czas
    Najprostszą metodą na zwiększenia szans na zajście w ciąże jest współżycie podczas dni płodnych. Najbardziej płodne dni każdego cyklu, to dzień przed owulacją i pierwszy dzień owulacji. Niekiedy możliwe jest, że do zapłodnienia dojdzie nawet kilka dni przed owulacją. Aby ustalić najlepszy moment można w domu wykonać test, który wykaże, czy dochodzi do jajeczkowania. Wiele kobiet polega także na temperaturze ciała. Metoda ta wykorzystuje fakt, że po owulacji temperatura wzrasta średnio o 0,2–0,4°C. Pomiaru dokonuje się każdego ranka, zaraz po przebudzeniu. Możemy więc, o ile cykle jest bardzo regularny określić porę jajeczkowania w kolejnym cyklu. Kobiety, u których cykl jest regularny mogą także określić najlepszy czas na poczęcie dziecka za pomocą kalendarzyka. Długość cyklu należy zapisywać przez co najmniej kilka miesięcy, wówczas uzyskamy jego pełny obraz. Do owulacji powinno dojść między 12 a 16 dniem przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki. Inną metodą jest obserwowanie śluzu. Wydzielina z pochwy tuż przed dniami płodnymi i w trakcie ich trwania zmienia swą konsystencję, jest przezroczysta, staje się też bardziej obfita.
  • Zdrowy tryb życia
    Odpowiednia, bogata w witaminy dieta u obojga partnerów zwiększa szanse na poczęcie dziecka. Natomiast zmęczenie, stres i obsesyjne myślenie o dziecku zdecydowanie je obniża. Napięcie i zdenerwowanie wywołują niekiedy problemy z erekcją u mężczyzny i zaburzenia owulacji u kobiet. Zaleca się także powstrzymywanie się od wysokoprocentowych napojów w czasie starań o dziecko. Podobnie jest z papierosami, u kobiet palenie powoduje zmniejszenie wydajności jajników, natomiast u mężczyzn obniżenie ilości, a także jakości spermy. Kobiety nie powinny stosować zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych, gdyż prowadzi to do rozregulowania cyklu. Zalecane są natomiast ćwiczenia spokojne, dostosowane do kondycji.
  • Zbliżenie
    Kiedy odpowiednio przygotujemy swoje ciało i wybierzemy najlepszy moment, pozostaje jeszcze najważniejszy aspekt- stosunek płciowy. Przede wszystkim specjaliści radzą, by nie kochać się zbyt często. Codzienne stosunki zmniejszają ilość nasienia w spermie, tym samym zmniejszają szansę na zapłodnienie. Mitem jest, że odpowiednie pozycje pomogą szybko zajść w ciążę, jednak często zaleca się, aby kobieta leżała po stosunku. Dzięki temu sperma będzie mogła bez przeszkód dostać się w głąb macicy. Często pary starające się o dziecko zapominają, że stosunek ma być przyjemny, gdy nasze ciało jest rozluźnione i odprężone jest większe prawdopodobieństwo, że uda się szybko zajść w ciążę.