Jak tanio podróżować po Niemczech?

Zabranie ze sobą do samochodu innych ludzi, odpowiednie i staranne zaplanowanie wyjazdu, a także znajomość języka pozwolą tanio podróżować po Niemczech.

W dobie Strefy Shengen każdy obywatel krajów Unii Europejskiej - a w tym także Polska - ma nieograniczone możliwości poruszania się po innych państwach członkowskich. Jest to bardzo duże ułatwienie, które dodatkowo zachęca do wyjazdów i zagranicznych wojaży. Niestety, biura podróży poza okresem last minute są drogie i mało kto może sobie pozwolić na wyjazdy przez nie organizowane. Istnieją jednak inne sposoby zwiedzania Europy, a dzięki kilku prostym wskazówkom można także tanio podróżować po Niemczech.

Carsharing

Jest to zabieg polegający na zabieraniu ze sobą ludzi, jeżeli tylko mamy wolne miejsca w swoim samochodzie. Na obszarze Europy istnieją już nawet specjalne firmy zajmujące się właśnie carsharingiem - w Niemczech jest to ADM, czyli Niemiecka Centrala Carsharingu. Dzięki stronom internetowym poświęconym temu zjawisku można łatwo znaleźć płatne bądź darmowe oferty wyjazdu w konkretne miejsce (jedną z polskich stron jest siejedzie.pl). Należy jednak uważać, a najlepiej wybierać ten sposób podróżowania w co najmniej dwuosobowej grupie. W innym wypadku ta metoda może okazać się niebezpieczna. W przypadku carsharingu można bardzo tanio podróżować po Niemczech - jeden przejazd zamknie się w granicy 40 - 100 euro, w zależności od tego, jak daleko chcemy się udać.

Samodzielna wyprawa do Niemiec

Sam dojazd to jednak nie wszystko. Przed załatwieniem transportu wypada pomartwić się o nocleg, wyżywienie i inne atrakcje, jak na przykład wyjścia kulturowe. Aby tanio podróżować po Niemczech warto ustalić sobie konkretną trasę, a na niej punkty, w których będziemy mogli skorzystać z noclegu czy zjeść posiłek. Oczywiście nie każdego będzie stać na kilkukrotny pobyt w hotelu, ale w internecie z łatwością można wyszukać na przykład pojedyncze gospodarstwa agroturystyczne czy schroniska, które z pewnością będą o wiele tańsze. W przypadku jedzenia jest o łatwiej - w każdym miasteczku znajdzie się co najmniej jedna restauracja albo chociaż sklep.

Zabezpieczenie finansowe i znajomość języka

Gdy wybierzemy już trasę, nocleg i różne inne atrakcje, a także zapewnimy sobie transport, kolejną rzeczą będzie zorganizowanie "kieszonkowego" na wyjazd. Monetą obowiązującą obecnie w Niemczech jest euro, tak więc należy zaopatrzyć się w odpowiednią kwotę w tej właśnie walucie i w zależności od tego, jak długa ma być podróż. Podstawą jest także znajomość języka - jeśli nie potrafimy porozumieć się po niemiecku, warto chociaż opanować podstawy angielskiego, a na dodatek zabrać ze sobą kieszonkowe rozmówki lub inne tego typu informatory. Dzięki znajomości języka można uniknąć wielu finansowych wpadek, a przez to tanio podróżować po Niemczech.