Jak ubrać się na kolację biznesową?

Elegancki garnitur dla mężczyzny i szykowny kostium lub skromna sukienka dla kobiety, połączone z dobrej jakości dodatkami to podstawa pozwalająca odpowiednio ubrać się na kolację biznesową.

Kolacja biznesowa to spotkanie organizowane w nieco bardziej nieformalnej atmosferze niż zwykła konferencja czy negocjacje biznesowe. Organizowana jest najczęściej w celu uczczenia jakiejś szczególnej okazji typu podpisanie umowy, rozpoczęcie współpracy czy inauguracja ważnego projektu lub po prostu z chęci utrzymania dobrych relacji z kontrahentem. Ponieważ jesteśmy wtedy widziani w zupełnie innym świetle niż na co dzień, powinniśmy ubrać się na kolację biznesową ze szczególną starannością.

Strój wizytowy mężczyzny
Mężczyzna może ubrać się na kolację biznesową w elegancki, jedno- lub dwurzędowy, czarny, gładki garnitur dobrej jakości. Czasami, jeżeli charakter zaproszenia tego wymaga, należy założyć strój wieczorowy - smoking (adnotacja „black tie”, „smoking”, „cravate noir” na zaproszeniu) lub frak („white tie”, „full dress”) są to jednak naprawdę specjalne okazje. Na ogół wystarczy komplet złożony z białej koszuli, garnituru i czarnych skórzanych butów. Elegancka koszula powinna być uszyta z dobrej jakości materiału, dopasowana do ciała, bez kieszeni na piersi. Rękawy koszuli i garnituru powinny być dopasowane tak, aby widać było 1-2 cm. mankietu. (W przypadku podwójnego mankietu w stylu francuskim może to być trochę więcej). Spinki do mankietów powinny być eleganckie i dyskretne. Krawat odpowiedni na kolację biznesową powinien sięgać do paska i być raczej w ciemnym kolorze, najlepiej jeśli jest wykonany z jedwabiu. Skórzane dodatki - pasek i teczka powinny pasować do reszty stroju. Całość dopełnią czarne, sznurowane półbuty.

Ubiór kobiety
Panie mogą ubrać się na kolację biznesową z nieco większą swobodą, ale powinny wyglądać równie elegancko. Strój wizytowy powinien być utrzymany w ciemnej kolorystyce, niekoniecznie musi być jednak czarny. Mile widziane są kreacje w kolorze czerwonego wina, gorzkiej czekolady, granatu lub butelkowej zieleni, czy innych stonowanych barwach, dopasowanych do typu urody. Najbardziej odpowiednim na tą okazją strojem będzie elegancki kostium lub bardziej wyszukana garsonka, ale kobieta może ubrać się na kolacje biznesową również w skromną sukienkę. Należy unikać krojów zbytnio eksponujących ramiona, dekolt czy nogi, oraz obcisłych czy przeźroczystych tkanin. Strój wizytowy może być wykonany z bardziej wyszukanych materiałów niż codzienne uranie do biura. Pięknie prezentują się tu tkaniny jedwabne, szyfon czy aksamit. Ciemne jednolite materiały są doskonałym tłem dla dodatków. Tu panie mogą pozwolić sobie na zaprezentowanie bardziej wyszukanych i cennych kompletów biżuterii. Najbardziej odpowiednimi do wizytowej kreacji butami są skromne szpilki lub czółenka na wyższym obcasie. Aby wyglądać elegancko nie wystarczy odpowiednio ubrać się na kolację biznesową. Należy zadbać o dopracowaną fryzurę i staranny manicure. Obowiązkowy jest również świeży, dyskretnie podkreślający zalety urody makijaż. Idealnym wykończeniem kreacji jest kropla intrygujących, ale subtelnych perfum.