Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Odpowiednio ubrać się na rozmowę o pracę to znaczy wyglądać schludnie, elegancko i odpowiednio do stanowiska, na którym chce się pracować.

Podczas spotkania w sprawie pracy najważniejsze są pierwsze sekundy rozmowy. Wtedy to osoba starająca się o posadę ma największe szanse, aby zrobić odpowiednie wrażenie. A składają się na nie tylko słowa i gesty, ale też wygląd zewnętrzny. Ubiór często ma znaczący wpływ na zatrudnienie kandydata na danym stanowisku. Strój bardzo dużo mówi o człowieku, o jego charakterze, podejściu do życia, a co za tym idzie – o stosunku, jaki będzie miał do obowiązków zawodowych. Dlatego warto odpowiednio ubrać się na rozmowę o pracę.

 

 

  • Schludny, znaczy wart zaufania
    Aplikant podczas rozmowy o pracę powinien wyglądać schludnie. Należy więc zwrócić baczną uwagę na szczegóły ubioru. Kołnierzyk powinien być czysty, równo ułożony, guziki zapięte, koszula wyprasowana, a buty wypastowane. Panowie powinni również się ogolić. Osoby z gładkimi policzkami zawsze sprawiają werznie czystszych, schludniejszych. Bez względu na to, o jakie stanowisko dana osoba się ubiega, powinna zadbać o to, aby przyszły pracodawca widział w niej kogoś godnego powierzenia obowiązków zawodowych. Podczas rozmowy trzeba zachwycić umiejętnościami, kwalifikacjami zawodowymi, a nie ekstrawagancją stroju. Dla kobiety odpowiednia będzie spódnica nie krótsza niż do kolan albo długie spodnie, gładka bluzka i żakiet. Mężczyzna może ubrać się na rozmowę o pracę w garnitur, gładką koszulę oraz krawat. Ważny jest też dobór kolorów. Najodpowiedniejsze rozmowę o pracę będą odcienie szarości, granat, brąz albo klasyczna czerń. Należy zrezygnować z barw pastelowych oraz unikać śmiesznych wzorów i napisów na ubraniach.
  • Elegancki znaczy skromny
    Ubierając się na rozmowę o pracę watro zwrócić uwagę na dodatki. Przede wszystkim więc nie powinno się nadużywać kosmetyków. Na pewno nie wskazane jest robienie wieczorowego makijażu i otaczanie się zbyt intensywnym zapachem perfum. Skromny, codzienny makijaż i odrobina wody toaletowej w zupełności wystarczą. Zbyt długie paznokcie w pastelowych kolorach również nie przypadną pracodawcy do gustu. Wybierając biżuterię należy się kierować skromnością. Mężczyźnie w zupełności wystarczy zegarek i obrączka, jeśli ją posiada. Do eleganckiego ubioru nie pasuje torebka z kolorowymi kwiatami ani reklamówka. Panie powinny mieć torebkę pasującą kolorystycznie do stroju, panowie neseser bądź jednokolorową (najlepiej szarą) teczkę na dokumenty.
  • Wygląd odpowiedni do stanowiska
    Ubrać się na rozmowę o pracę znaczy też dobrać strój do stanowiska, które będzie się wykonywało. Osoba starająca się o posadę w kancelarii adwokackiej musi wyglądać reprezentatywnie, natomiast animator zabaw dla dzieci może sobie pozwolić na pewną swobodę w ubiorze. W przypadku mężczyzny może to być rezygnacja z krawata oraz spodni od garnituru na rzecz ciemnych dżinsów. Ważne, żeby nie zatracić elegancji stroju. Przed udaniem się na rozmowę watro więc zaobserwować, jak ubierają się pracownicy danej firmy.