Jak ubrać się w stylu lat sześćdziesiątych

Kobiecość, przykuwające wzrok kolory i desenie oraz charakterystyczne fasony i dodatki pozwolą nam ubrać się w stylu lat sześćdziesiątych i oddać pełen swobody nastrój tej dekady.

W społeczeństwie utrwalił się obraz lat sześćdziesiątych jako szalony czas beztroski, wolności i zabawy. Rzeczywiście, świat przechodził wtedy okres burzliwych przemian obyczajowych - rewolucja seksualna, narodziny popkultury i rozkwit subkultury hippisowskiej to wydarzenia, które na zawsze zmieniły jego oblicze. Nastrój buntu, wolności i swobody znalazł swoje odbicie w modzie tamtych lat. Stroje stały się odważne, śmiałe w kolorystyce i fasonie, prowokujące. Aby ubrać się w stylu lat sześćdziesiątych, należy oddać klimat tej dekady za pomocą charakterystycznych strojów i dodatków.

 

 • Kolorystyka
  Na co dzień można ubrać się w stylu lat sześćdziesiątych w pastele - bardzo modne były wówczas pudrowe odcienie różu, błękitu i beżu. Wielkie gwiazdy tamtych czasów - Brigitte Bardot i Audrey Hepburn podkreślały swoją klasyczną urodę kontrastowymi zestawieniami bieli, czerni, granatu i czerwieni. Często zdobiły je grochy, kratka, geometryczne wzory lub barwne wariacje w stylu pop-artowych prac Warhola. Jeśli natomiast wolimy ubrać się w stylu lat sześćdziesiątych wzorując się na kulturze hippisowskiej, dozwolone są niemal wszystkie barwy - im więcej kwiecistych wzorów, tym lepiej.
 • Styl na co dzień
  Codzienne stroje pań w latach sześćdziesiątych był raczej skromne, pełne elegancji i kobiecości. Do współczesnej garderoby możemy zaadaptować z tamtego okresu sukienki z obniżoną talią. W takim fasonie najlepiej prezentują się jednak kobiety o raczej chłopięcej figurze ikony mody lat sześćdziesiątych - Twiggy. Bardziej kobiece kształty można podkreślić rozkloszowaną sukienką lub spódnicą. Delikatna stylizacja retro w stroju do pracy może polegać na założeniu pudełkowego żakietu podobnego do tych, jakie nosiła Audrey Hepburn. Sprawdzą się tu również rękawy długości 3/4, dekolty w łódkę lub eleganckie spodnium.
 • Przebranie na imprezę
  Jeżeli możemy pozwolić sobie na więcej szaleństwa możemy ubrać się w stylu lat sześćdziesiątych zakładając mini - właśnie w tamtym czasie pierwszy raz podbiła wybiegi. Nastrój dekady wzmocnią kolorowe rajstopy lub pończochy. Zgrabne nogi możemy zaprezentować również w szortach. Wieczorem sprawdzi się również udrapowana na ramionach sukienka z odkrytymi plecami i ramionami. Impreza tematyczna to świetna okazja, aby założyć hippisowski strój. Kolorowe spódnice lub dzwony, koszule, ekologiczne materiały i roślinne desenie to sposób, aby poczuć się jak jedno z dzieci - kwiatów.
 • Dodatki
  Jeżeli zamierzamy ubrać się w stylu lat sześćdziesiątych, zakładając bardziej klasyczny strój warto pamiętać o dodatkach. Sprawdzą się tu przede wszystkim szerokie opaski, kokardki i duża plastikowa biżuteria. Dodatki powinny być wyraziste, oryginalne i błyszczące - mogą nawet sprawiać zamierzone wrażenie lekkiego kiczu. W kreacji elegancko będą wyglądać kapelusz i rękawiczki. Do tego możemy założyć wysokie obcasy lub baleriny. W hippisowskiej kreacji ciekawie będą wyglądać oryginalne wisiorki oraz bransoletki z koralików i rzemyków.