Jak uchronić sprzęt fotograficzny przed wilgocią

Aby uchronić sprzęt fotograficzny przed wilgocią można stosować odpowiednie pokrowce lub woreczki z silikażelem, które zapobiegną szkodliwemu wpływowi wody.

Trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, nagłe zmiany temperatur (sprzyjające osadzaniu się wilgoci) czy mgła, nie tylko utrudniają fotografowanie. Mogą także być przyczyną zamoczenia sprzętu, które może z kolei doprowadzić do jego zepsucia. Można jednak uchronić sprzęt fotograficzny przed wilgocią, a służą do tego różnego rodzaju wodoszczelne pokrowce i torby. Istnieją także metody, aby zapobiec popsuciu już zalanego aparatu. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób właściwie go wysuszyć, aby znów mógł sprawnie działać.

 

 

  • Ochrona aparatu przed zalaniem
    Aby uchronić sprzęt fotograficzny przed wilgocią, wykorzystać można jeden z wielu dostępnych na rynku modeli wodoszczelnych pokrowców czy etui na tego typu sprzęt. Mogą to być zwykłe pokrowce, w których aparat przechowywany jest w czasie, kiedy nie jest używany. Szczelnie zamknięte zabezpieczają sprzęt przed nawet największą ilością wody (a także przed zanieczyszczeniami takimi jak kurz czy piasek). Wykonane są zazwyczaj z PCV. Istnieją także specjalne osłony, których mogą używać osoby, chcące robić zdjęcia pod wodą lub w czasie deszczu. Są to przezroczyste, elastyczne kapturki, zrobione z plastiku. 
  • Wykorzystanie żelu krzemikowego
    Inną metodą, jaką można wykorzystać, aby uchronić sprzęt fotograficzny przed wilgocią, jest umieszczenie w pokrowcu na aparat małych woreczków z silikażelem (żelem krzemikowym). Są to woreczki wypełnione małymi kulkami, które możemy znaleźć na przykład pudełkach z butami (można je także kupić w wielu sklepach obuwniczych lub odzieżowych). Wiele osób je wyrzuca, nie wiedząc, że mogą one być wykorzystane do ochronienia sprzętów elektronicznych przed niepożądanym działaniem wody. Żel krzemikowy ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że bardzo dobrze pochłania wilgoć z otoczenia. Umieszczenie woreczków z silikażelem w pokrowcu umożliwi zabezpieczenie aparatu przed wodą, która mogłaby się do niego dostać na przykład na plaży czy na basenie. Mogą one także pomóc uratować zalany aparat. W takim przypadku należy zamoczony sprzęt umieścić w foliowej torbie i do niej włożyć kilkanaście woreczków z żelem krzemikowym. Po kilku dniach aparat będzie osuszony i sprawny. 
  • Jak osuszyć zalany aparat
    Jeżeli mimo naszych starań, aby uchronić sprzęt fotograficzny przed wilgocią, do aparatu dostanie się woda, należy pamiętać o podstawowej zasadzie – aparat należy natychmiast wyłączyć i zrezygnować z jego używania, aż do całkowitego usunięcia wilgoci. W żadnym wypadku nie można też podłączać go do ładowarki. Nie można także samodzielnie demontować poszczególnych części aparatu, gdyż w ten sposób nietrudno uszkodzić jego delikatne części. Natychmiast po zalaniu należy osuszyć sprzęt, używając tkaniny dobrze pochłaniającej wilgoć. Można także zastosować delikatne suszenie przy pomocy suszarki do włosów lub elektrycznego grzejnika czy klimatyzatora. Nawiew nie może być jednak zbyt gorący, gdyż grozi to uszkodzeniem aparatu.