Jak udekorować mieszkanie przed Bożym Narodzeniem?

Gdy będziemy dekorować mieszkanie przed Bożym Narodzeniem, powinniśmy pamiętać o wieńcu adwentowym i innych ozdobach, które możemy wykonać samodzielnie korzystając z poniższej instrukcji.

Zwyczaj przystrajania ogrodów i domów w okresie adwentu kolorowymi lampionami, łańcuchami świetlnymi, Mikołajami wdrapującymi się po drabinach, girlandami i stroikami na drzwiach wejściowych przyjął się u nas już na dobre. Cieszą nas rozświetlone magicznie okna z wyglądającymi choinkami. Pora zajrzeć do wnętrza domu i zastanowić się, jak udekorować mieszkanie przed Bożym Narodzeniem.

 

  • Jak udekorować mieszkanie – wejście do domu i okna
    Aby przystroić mieszkanie przed Bożym Narodzeniem, na drzwiach wejściowych możemy zawiesić zielony stroik, wykonany samodzielnie z roślin iglastych. Szkielet stroika formujemy w kształcie okręgu z drutów miedzianych lub aluminiowych. Okręg oplatamy gałązkami świerka, sosny lub jodły. Doplatamy kolejną warstwę gałązek o innym odcieniu zieleni i strukturze liści, uprzednio je skróciwszy. Co kilka centymetrów doczepiamy w stroik szyszkę, umocowaną na drucie. Warto dołączyć korale jarzębiny lub owoce dzikiej róży, ale trzeba je zebrać jesienią i odpowiednio przygotować. Można również kupić gotowe składniki do stroika. Tak przygotowaną dekorację ozdabiamy bombkami, orzechami lub słodyczami. Zawieszamy na drzwiach wejściowych albo w oknach.
  • Jak udekorować mieszkanie – przystrojenie stołu
    Boże Narodzenie zasługuje nie tylko na lśniący i biały obrus na stole, lecz także na wysmakowany bukiet. Taka dekoracja stołu może się składać z niewielu elementów: czerwone róże połączmy z gałązkami oliwki i ostrokrzewu. Gałązki oliwki możemy zastąpić bukszpanem, a ostrokrzew - mahonią. Wstawmy je do prostego, wysokiego wazonu. Innym elementem służącym upiększeniu mieszkania może być postawienie na stole popularnej gwiazdy betlejemskiej (wilczomlecza) w donicy ukrytej w wieńcu z gałązek tui i powojnika. Uzupełnieniem takiej dekoracji mogą być wplecione bombki, kolorystycznie zgrane z przykwiatkami wilczomlecza (czerwone, łososiowe, żółtawe, białe). W bukiecie, którego podstawą jest kilka gałązek ostrokrzewu lub jemioły, zamiast kwiatów mogą się znaleźć nieduże jabłka, szyszki sosnowe oraz koniecznie czerwona wstążka.
  • Jak udekorować mieszkanie – wieniec adwentowy
    Wieniec adwentowy jest ważnym elementem dekoracji mieszkania. Kolejno zapalane świece przypominają o bliskości Bożego Narodzenia. Możemy go wypleść z giętkich pędów powojnika zwiniętych w koło i związanych drutem. Aby umocować świece, musimy je lekko ogrzać nad płomieniem i wcisnąć ostrożnie od dołu kawałki grubego, twardego drutu, uprzednio mocno rozgrzanego nad ogniem. Tak przygotowane świece nie popękają i łatwo je teraz przymocować do wieńca, który umieszczamy na podstawce. Pośrodku wieńca możemy ustawić mały kosz, wyściełany mchem z zielonymi gałązkami i kolorowymi elementami dekoracyjnymi, na przykład suszonymi owocami. W wieniec możemy jeszcze wetknąć (zawsze w tę samą stronę) gałązki sosny lub innej rośliny zimozielonej. Tak przygotowany i wyeksponowany stroik świąteczny pięknie udekoruje mieszkanie.