Jak udekorować wnętrza akcesoriami do domu

Wybierając akcesoria do domu należy kierować się kilkoma zasadami - najlepszym pomysłem jest wybieranie dodatków wedle klucza stylistycznego lub kolorystycznego.

Akcesoria do domu powinny spełniać dwie funkcje - być użyteczne i jednocześnie stanowić ozdobę wnętrza. Ozdoby bez funkcji, poza prawdziwą sztuką, dawno wyszły już z wnętrzarskiej mody. Obecnie projektanci stawiają najczęściej na designerskie wersje klasycznych sprzętów - w zaskakujących kształtach i szalonych kolorach. Trzeba jednak pamiętać, że dom służy do mieszkania, a nie pokazywania i powinien być urządzony wedle gustu właściciela, a nie redaktora pisma wnętrzarskiego.

 

 

  • Podstawowa zasada wybierania akcesoriów do domu

Od dłuższego już czasu istnieje nieformalna zasada dobierania wyposażenia wnętrz. Brzmi ona: coś nowego, coś starego, coś z IKEA. Zasadę tę można traktować z przymrużeniem oka, jednak bardzo często daje ona nadspodziewanie dobre efekt. "Coś nowego" rozumie się samo przez się. "Coś starego" - czyli przedmiot z duszą, niekoniecznie jednak chodzi tu o drogie antyki. Czasem na giełdach staroci i aukcjach znaleźć można piękne i stylowe przedmioty za grosze, głównie z czasów PRL - sprzedającym kojarzą się negatywnie, dlatego sprzedają je za kilka złotych, jednak w tym momencie są one bardzo na czasie i wciąż zyskują na wartości. "Coś z IKEA", czy, szerzej, coś w stylu skandynawskim - to tanie uzupełnienie poprzednich pozycji. Szwedzkie wzornictwo to rzeczy proste i neutralne, czyli stanowiące dobrą bazę pod wszystkie pomysły właściciela.

 

  • Kolor, styl - czym kierować się wybierając akcesoria do domu

Najlepszym pomysłem jest wybór jednej z powyższych kategorii i kierowanie się nią przy wyborze wszystkich dodatków. Eklektyzm jest wprawdzie bardzo pożądanym stylem we wnętrzach, jednak wymaga on niesamowitego wyczucia estetycznego. Akcesoria do domu najlepiej wybierać według określonego klucza. Dobierane sprzęty i dodatki powinny posiadać wspólny mianownik. Nie trzeba ograniczać się do jednego koloru w jednym odcieniu - najlepiej sprawdzają się dwie-trzy różne barwy. Wówczas można zaszaleć ze stylami, po prostu dbając o to, by kupowane przedmioty były w którymś z wybranych kolorów. Dobierając akcesoria do domu wedle stylu także trzeba zwracać uwagę na kolor, jednak niekoniecznie ograniczając się do trzech barw. Warto jedynie dbać o to, by nie wprowadzać więcej, niż dwóch gatunków drewna. Niezależnie od obranego kierunku, warto rozważyć biały kolor ścian - wówczas wszelkie eksperymenty barwne i stylistyczne mają dużo większe szanse na powodzenie, gdyż neutralna baza pozostawia duże pole manewru.