Jak ukryć numer komórki?

Chcąc ukryć numer telefonu komórkowego możemy skorzystać z kilku dogodnych opcji. Kierując się naszymi potrzebami, możemy zastrzec komórkę dla wszystkich rozmówców lub wybrać konkretnego abonenta.

Zdarzają się sytuacje, w których nie chcemy aby nasz numer telefonu wyświetlał się u osoby do której dzwonimy. Ukrywając numer komórki mamy pewność, że odbiorca połączenia nie oddzwoni do nas lub nas nie zidentyfikuje. Dokonać tego możemy na kilka sposobów: u operatora, z pozycji aparatu telefonicznego lub stosując krótkie kody. Wszystkie sposoby są darmowe, więc przy wyborze powinniśmy kierować się celem w jakim się ukrywamy. W zależności od tego, czy robimy to dla żartu czy dla zachowania swojej prywatności możemy ukryć numer jednorazowo lub na stałe włączając opcję CLIR w danej sieci komórkowej. Należy jednak pamiętać, że inni abonenci, także darmowo, mają możliwość uruchomienia usługi odrzucania połączeń od numerów zastrzeżonych. W takiej sytuacji, aby dodzwonić się do danego telefonu należy pokazać swój numer - inaczej mówiąc - pokazać swoje ID. 

 

 

  • Ukrywamy numer na stałe

CLIR, czyli Calling Line Identification Restriction, to opcja pozwalająca ukryć ID telefonu komórkowego na stałe. W zależności od operatora możemy usługę uruchomić dzwoniąc na infolinię sieci bądź dodając ją poprzez swoje konto internetowe. Zazwyczaj jest to opcja bezpłatna, włączana już po kilku godzinach od aktywacji. Dzięki clirowi ukrywamy swój telefon na czas nieokreślony, czyli wykonując jakiekolwiek połączenie możemy być pewni, że nasze ID będzie ukryte. Należy tylko pamiętać, że przy wykonywaniu połączenia na numery alarmowe: do straży pożarnej, policji, pogotowia- usługa nie zadziała. Oczywiście, w każdej chwili możemy odstrzec numer, jednak przy tej opcji jesteśmy uzależnieni od kontaktu z operatorem sieci. Funkcją ukrywania numeru komórkowego da się także sterować z pozycji aparatu. W ustawieniach telefonu lub ustawieniach połączeń odnajdziemy komendę: ukrywaj lub pokaż numer bądź ukrywaj lub pokaż moje ID. Opcja ta działa, podobnie jak CLIR, przy wszystkich wykonywanych połączeniach.

 

  • Stosujemy krótkie kody

Ukrywanie numeru na stałe sprawdza się gdy chcemy dbać o swoją intymność i pozostać anonimowi, jednak gdy kieruje nami chęć zrobienia żartu lub chcemy chronić naszą prywatność przed konkretną osobą wygodniej skorzystać z krótkich kodów. Wystarczy wpisać z pozycji klawiatury telefonu kod #31#numer przed którym się ukrywamy, a następnie wcisnąć zieloną słuchawkę i wykonać połączenie. Taki kod stosujemy gdy nasze ID jest dostępne dla wszystkich. Jeśli numer mamy zastrzeżony, a chcemy pojedynczemu abonentowi ukazać swoje ID to z pozycji klawiatury wbijamy kod *31#numer na który chcemy zadzwonić i realizujemy naciskając zieloną słuchawkę. Przy ukrywaniu numeru komórki musimy pamiętać, że nie wszyscy odbierają połączenia od numerów zastrzeżonych. Abonenci mają możliwość zablokowania takich połączeń specjalną usługą. W takiej sytuacji nie są nawet informowani o tym, że numer, który jest zastrzeżony próbował takie połączenie wykonać. Najwygodniej więc sterować ukrywaniem numeru komórki za pomocą krótkich kodów.