Jak umacniać pewność siebie dziecka?

Pewność siebie u dziecka pomaga mu w prawidłowym rozwoju, osiąganiu sukcesów, zawieraniu wielu znajomości, a potem procentuje w przyszłości.

Nieśmiałość wśród dzieci jest częsta i jeśli rodzice nie zaczną od najmłodszych lat uczyć dziecka pewności siebie, z wiekiem będzie ona potęgować i bardzo utrudniać życie dorosłego już wówczas człowieka. Dlatego jeśli rodzice zauważają, że ich dziecko jest nieśmiałe i się wszystkiego boi, warto, by przyjrzeli się temu, jak wychowali malucha, ponieważ to, jakie jest dziecko zależy w dużej mierze od samych rodziców.

 

 

  • Nieśmiałe dziecko

Nieśmiałe dzieci bywają trudne w kontakcie z powodu lęku, ostrożności i nieufności. Te uczucia paraliżują dziecko przed działaniem, niechętnie zawiera ono znajomości z innymi osobami, boi się ośmieszenia, kompromitacji i krytyki ze strony innych osób. Woli stać bezczynnie obok innych bawiących się razem dzieci. Dziecko, któremu brak pewności siebie ma przyspieszony puls, szybciej bije mu serce, rumieni się, jąka i poci się. Nieśmiałość często jest skutkiem rzeczywistych niepowodzeń, które sprawiają, że dziecko zaczyna postępować ostrożnie wręcz oczekując, że na swojej drodze do celu spotkają je jakieś trudności. Najważniejszym jednak czynnikiem budującym nieśmiałość u dziecka jest rodzina, w której dziecko nie czuje akceptacji, stawia mu się zbyt wysokie wymagania i stosuje surowe kary. Złym zachowaniem rodziców jest porównanie go do innych, pewnych siebie dzieci, które bez problemu wykonują zadania, sprawiające dziecku nieśmiałemu wiele trudności. Rodzą się wówczas w dziecku przykre emocje, co prowadzi do unikania publicznej aktywności.. Rodzice nieświadomi tego, co się tak naprawdę dzieje z ich dzieckiem, pozostawiają dziecko samemu sobie uważając, że dziecko potrzebuje czasu, żeby nabrać pewności siebie. A dziecko w tym czasie zamyka się coraz bardziej i dorasta z poczuciem, że jest gorsze, bo nie potrafi najprostszych rzeczy.

 

 

  • Dziecko pewne siebie

Pewność siebie sprawia, że żyje się o wiele prościej. Dziecku pewnemu siebie, łatwiej nawiązywać nowe znajomości, odnosi ono większe sukcesy w nauce i pracy zawodowej, szybciej podejmuje decyzje. Ogromnie ważną rolę w wychowaniu takiego dziecka mają do spełnienia rodzice, którzy przede wszystkim muszą kochać swoje dziecko, nieustannie mu o tym mówić i to okazywać. Dziecko musi czuć się ważne i kochane, bo dzięki temu samo siebie pokocha. Dzięki miłości i uwadze rodziców dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie, co pozwala mu podejmować nowe wyzwania. Dlatego rodzice nie mogą szczędzić względem dziecka czułych gestów, przytulania, pocałunków, pomocy i oparcia. W wychowaniu pewnego siebie dziecka ważne jest, by powalać dziecku na nowe wyzwania, jak nauka jazdy na rowerze, czy samodzielne nalanie soczku do kubka. Dziecko nieraz nabije sobie guza, pobrudzi ubranie, ale trzeba go motywować do kolejnych prób, dodając mu w ten sposób pewności i wiary w siebie. Ważne jest, aby rodzice pamiętali, by za wszystko, co dobrze i samodzielnie maluch zrobi, pochwalić. Spowoduje to, że dziecko poczuje się dumne i będzie wiedziało na przyszłość, jak się zachowywać.