Jak unikać próchnicy

Unikanie próchnicy jest możliwe dzięki odpowiedniej profilaktyce: dbaniu o higienę jamy ustnej, diecie i wspomagającym zabiegom dentystycznym.

Próchnica jest chorobą jamy ustnej, o której wszyscy słyszeli i, niestety, większość ma z nią problemy. Prawdopodobnie przyczyną jest brak wiedzy na temat działań pomagających unikać próchnicy. Warto pamiętać, że próchnica powstaje, gdy pojawiają się następujące trzy czynniki: węglowodany, bakterie kwasotwórcze oraz tkanki zębów, które są podatne na działanie kwasu.

 

 

  • Higiena - podstawowa metoda pozwalająca uniknąć próchnicy

Aby uniknąć próchnicy należy regularnie czyścić zęby pastą, która zawiera fluor. Przy czym należy pamiętać, że dla dzieci przeznaczone są specjalne środki o mniejszym stężeniu tego pierwiastka. Zęby powinno się szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, średnio po 3 minuty. Idealnym rozwiązaniem byłoby mycie zębów po każdym posiłku. Szczoteczki trzeba wymieniać co około 2 miesiące, ponieważ przy dłuższym użytkowaniu zużywają się. Higienę jamy ustnej powinno się uzupełnić płukankami i irygatorami wodnymi oraz czyszczeniem zębów za pomocą nitki dentystycznej lub specjalnie wyprofilowanych wykałaczek, co powinno pomóc skutecznie uniknąć próchnicy. Pamiętajmy, by nawyk mycia zębów wpajać dzieciom od najmłodszych lat.

 

  • Odpowiednia dieta pomaga wystrzegać się próchnicy

Przede wszystkim wystrzegajmy się produktów zawierających cukier. Nie chodzi wyłącznie o słodycze i napoje słodzone. By uniknąć próchnicy, należy także zwrócić uwagę na konsystencję zjadanych pokarmów, warto od czasu do czasu zamiast lepkiej przekąski zjeść coś twardego, co nie utrzymuje się długo na zębach. Pamiętajmy, że wystarcza zaledwie 30 minut, by cukier zawarty w pokarmach zmienił się w kwas, co może prowadzić do odwapnienia szkliwa. W momencie, gdy nie mamy sposobności, by po spożyciu cukru umyć zęby, aby uniknąć próchnicy - sięgnijmy po gumę do żucia bez cukru. Gumę powinniśmy usunąć po 15 minutach.

 

  • Uniknąć próchnicy pomogą wizyty w gabinecie stomatologicznym

Bez względu na to czy do tej pory udawało się nam uniknąć próchnicy, czy nie – warto dwa razy w roku profilaktycznie odwiedzić gabinet dentystyczny. Stomatolog nie tylko może zdiagnozować i wyleczyć stany chorobowe zębów, ale także dzięki pewnego rodzaju interwencjom może pomóc nam uniknąć próchnicy. Najbardziej popularnym zabiegiem, który pomaga unikać próchnicy, jest lakowanie bruzd zębów. Dentysta wypełnia lakiem miejsce zagłębień bruzd na powierzchniach żujących pierwszych i drugich zębów trzonowych oraz przedtrzonowych. Bruzdy stanowią idealne miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Ich głębokość uniemożliwia właściwe wyczyszczenie. Dlatego jeśli chcemy uniknąć próchnicy powinniśmy pamiętać o lakowaniu. Warunkiem koniecznym jednak są zdrowe zęby. Równie znaną metodą jest lakierowanie zębów, czyli wprowadzanie fluoru do szkliwa. Po oczyszczeniu powierzchni zębów stomatolog wciera w szkliwo roztwory żeli lub lakierów fluorkowych. Zabieg ten redukuje próchnicę w granicach 20-75%.