Jak uratowac dane z komórki

Skopiowanie informacji zawartych na karcie sim oraz wykorzystanie komputera do odczytu plików zapisanych na karcie pamięci telefonu pomogą nam uratować dane z komórki

Telefon komórkowy stał się obecnie nieodłącznym atrybutem niemalże każdego człowieka. Niewielkie, lekkie urządzenie umożliwia nam utrzymywanie kontaktów towarzyskich i zawodowych z ludźmi oddalonymi od nas o dziesiątki, setki a nieraz i tysiące kilometrów. Niskie koszty użytkowania znacząco przyczyniły się do rozpowszechnienia na tak szeroką skalę telefonii komórkowej. Jednak, jak każde urządzenie elektroniczne telefon może ulec uszkodzeniu, a dane gromadzone na nim miesiącami a nawet latami są zagrożone bezpowrotną utratą. Dzięki właściwemu postępowaniu z pewnością uda nam się uratować dane z komórki.

Dane z karty sim
Karta sim umożliwia zalogowanie się naszego telefonu do sieci oraz może przechowywać jedne z najcenniejszych danych, jakie możemy mieć na telefonie, a mianowicie numery kontaktowe osób, z którymi wykonywaliśmy połączenia. Obecnie zdecydowana większość telefonów oferuje możliwość zapisywania danych kontaktowych w pamięci telefonu. Jest to funkcja bardzo przydatna, znacznie zwiększająca potencjalny rozmiar naszej podręcznej książki telefonicznej, jednak nie pozbawiona wad. W przypadku uszkodzenia telefonu najczęściej bezpowrotnie tracimy dane zawarte w jego pamięci. Dlatego, aby uratować dane z komórki, tak istotne jest przechowywanie, przynajmniej części najważniejszych kontaktów, w pamięci karty sim jako swoistej kopii bezpieczeństwa. Nawet w przypadku uszkodzenia telefonu dane z karty sim najczęściej nadają się do odtworzenia na innym telefonie, skąd możemy je skopiować do naszej nowej komórki. Należy pamiętać, że jeśli awaria telefonu nastąpiła na skutek jego zamoczenia, to przed przełożeniem karty sim do innego aparatu należy ją bezwzględnie wysuszyć, w celu uniknięcia niebezpiecznego dla elektroniki zwarcia. Pewnym problemem może być tak zwany simlock, czyli zabezpieczenie wprowadzane przez operatorów uniemożliwiające użycie w komórce zakupionej w jednej sieci, karty sim należącej do innego operatora. Najwygodniej w takim wypadku posługiwać się telefonem pozbawionym simlocka, na przykład zakupionym sklepie, bez pośrednictwa operatora.

Dane z karty pamięci
Zdjęcia, muzyka, wszelkiego rodzaju pliki z danymi zapisywane są najczęściej na karcie pamięci dołączonej do telefonu. Różnego rodzaju telefonu obsługują zróżnicowane formaty kart pamięci, najczęściej MicroSD lub Micro Memory Stick. Pojemność pamięci obsługiwanej przez współczesne telefony osiąga już wiele gigabajtów. Taka liczba danych pozwala na zapisanie wielu tysięcy zdjęć, plików muzycznych czy wręcz filmu w jakości HD. Aby zabezpieczyć się przed ich utratą warto co jakiś czas wykonywać kopię zapasową danych, poprzez zgranie ich na dysk twardy komputera, bądź za jego pośrednictwem na płytę DVD. Gdy jednak doszło już do uszkodzenia telefonu, jak najszybciej musimy wyjąć z niego kartę pamięci. Aby uratować dane z komórki powinniśmy spróbować odtworzyć zapisane na karcie informacje w innej komórce, bądź na komputerze. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku karty sim, karta pamięci również nie może być wilgotna przed ponownym użyciem. Aby uratować dane z komórki, czyli uruchomić kartę pamięci w komputerze będziemy potrzebowali czytnika kart. Takie urządzenie obsługuje najczęściej kilka formatów kart pamięci, toteż nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z MicroSD czy Micro Memory Stick. Po uruchomieniu karty możemy bezpiecznie skopiować zawarte na niej dane na komputer.