Jak urządzić pokój dzienny?

Dobrze urządzony pokój dzienny jest idealnym miejscem wypoczynku i przyjmowania gości.

Pokój dzienny to miejsce, w którym spotyka się cała rodzina, przyjmujemy gości, przecinają się drogi wszystkich mieszkańców. Warto więc zadbać o to, by znalazło się tam miejsce dla każdej z tych funkcji.

Kącik wypoczynkowy

Na pewno postarajmy się o wygodną kanapę, stolik na kawę, książki, gazety i koniecznie stojącą lampę. Te przedmioty pozwolą nam stworzyć przytulny kącik do spotkania z przyjaciółmi, poczytania przy kawie po pracy lub do poleżenia przy dobrej muzyce. Warto zadbać, by kanapa nie stała na wprost wejścia, ale w miejscu, które stworzy atmosferę intymności. Boczne oświetlenie pozwoli na stworzenie przytulnego nastroju lub na dobre oświetlenie czytanej lektury.

Wspólne biesiadowanie

W pokoju dziennym, jeśli miejsce pozwala, warto postawić stół z wygodnymi krzesłami. W zależności od kształtu salonu, okrągły lub kwadratowy. Koniecznie rozkładany. Na co dzień domownicy będą mogli spotkać się przy nim na wspólnym obiedzie lub kolacji. Zbliża to rodzinę, stwarza atmosferę do wspólnych rozmów, dzielenia się przeżyciami dnia. Może być też miejscem pracy lub stołem do wspólnego odrabiania lekcji z dziećmi. W czasie świąt, rozłożony, stanie się centralnym punktem domu, przy którym odbędą się spotkania z bliskimi i rodziną.

Umeblowanie pokoju dziennego

We wspólnym pomieszczeniu lepiej unikać zbyt dużej liczby mebli. Najlepiej ograniczyć je do minimum. Na pewno warto zrezygnować z szaf lub regałów. Zajmą one przestrzeń, a nie do końca będą spełniały swoją funkcję. Trochę krepujące może być poszukiwanie zaginionej bluzki w szafie, gdy obok siedzą goście. W pokoju dziennym dobrze sprawdzają się gustowne komody, niskie szafki, na których można wyeksponować zdjęcia lub pamiątki rodzinne.

Sprzęt RTV

Koniecznie w salonie trzeba znaleźć miejsce dla dobrego sprzętu grającego. Muzyka stworzy nastrój, pozwoli odpocząć po całym dniu poza domem. Może przydać się do organizowania prywatek z tańcami. Z telewizora w salonie najlepiej zrezygnować, mimo że tam znajduje się dla niego zazwyczaj najwięcej miejsca. Jeśli umieścimy odbiornik we wspólnym pokoju, stracimy najważniejszą funkcję pokoju dziennego-łączenie domowników. Włączony odciąga uwagę, nie pozwala skupić się na rozmowie, zajmuje czas. Szczególnie, jeśli w domu znajdują się dzieci, warto zadbać o to, by nie uczyły się, że bycie razem polega na oglądaniu telewizji.