Jak urządzić strych - porady

Kluczem do odpowiedniego urządzenia strychu jest określenie pomieszczenia, które chcemy tam umieścić a następnie dopasowanie oświetlenia i mebli.

Wykorzystując kilka sprawdzonych rozwiązań i pomysłów można urządzić strych tak, aby zamienić to pomieszczenie w atrakcyjną i funkcjonalną część mieszkania lub domu. Poddasze jest często niewykorzystane, a przecież może rozwiązać wiele problemów związanych z brakiem miejsca w domu lub mieszkaniu.

 

 

 • Przeznaczenie pomieszczenia
  Na początku warto się zastanowić, jakie miałoby być przeznaczenie strychu. Inne warunki będzie on musiał spełnić, aby urządzić strych pod pokój dziecięcy, a inne w przypadku łazienki, garderoby czy pracowni. W przypadku pracowni czy pokoju dziecięcego jasność pomieszczenia jest niezbędna, z kolei garderoba, sypialnia czy łazienka na poddaszu nie wymagają tak wiele światła. Również ocieplenie strychu jest konieczne, jeśli ma on służyć za powierzchnię mieszkalną, jednak w przypadku na przykład garderoby nie jest to być konieczne.
 • Aranżacja oświetlenia
  Podstawą oświetlenia zaadaptowanego strychu są okna, które muszą dostarczać światła i powietrza. Okno połaciowe zapewni doskonały dostęp naturalnego światła, a regulować je można za pomocą żaluzji, rolet czy markiz. Dobierając właściwe okna warto kierować się zasadą, zgodnie z którą idealny rozmiar określa stosunek powierzchni okna (w świetle ościeżnicy) do powierzchni podłogi. Przyjmowana jako wzorcowa proporcja wynosi 1:8. Okna warto rozmieścić między krokwiami, wygodne są też okna w lukarnach (czyli okna pionowe), prze które można swobodnie patrzeć w pozycji stojącej, a na parapecie posadzić dekoracyjne kwiaty. Sytuacja, w której brak jest możliwości wstawienia okna, ogranicza możliwości użytkowe i nakazuje inaczej urządzić strych. W takich przypadkach trzeba zadowolić się odpowiednio rozmieszczonym oświetleniem sztucznym.
 • Funkcjonalne umeblowanie
  Aby zachować funkcjonalność pomieszczenia, warto zaplanować umeblowanie przestrzeni strychu. Skosy mogą się wydawać trudne do zaaranżowania, jednak miejsca pod nimi umożliwiają rozmieszczenie niebanalnych mebli – schowków. Z kolei na pochyłościach dachu czy widocznych więźbach można umieścić nieliczne dekoracje, półki czy kwiaty. Chcąc urządzić strych z nisko schodzącymi połaciami dachowymi, warto wykorzystać znajdującą się pod nimi przestrzeń dla tych mebli, z których korzysta się siedząc lub leżąc, a więc na przykład foteli, kanap czy łóżek.
 • Przestronność przede wszystkim
  Skosy na strychu stwarzają ciekawy klimat, jednak zmniejszają wnętrze. Pochyłe płaszczyzny i podłogę warto z tego względu pomalować na jasne, najlepiej białe odcienie, a ściany pionowe na nieco ciemniejszy kolor. Również żółcie czy pomarańcze pomogą rozświetlić wnętrze. Dobierając meble i dodatki należy pamiętać o tym, aby nie zagracać pomieszczenia i wybierać proste i funkcjonalne rozwiązania. Ciężkie, przesadnie zdobione meble tylko przytłoczą wnętrze. W trudno dostępnych miejscach, gdzie nie zmieści się żaden typowy mebel, warto wstawić na przykład niską komodę z szufladami na kółkach czy szafkę z pojemnikami w postaci wysuwanych koszów. Chcąc urządzić strych funkcjonalnie, można zastanowić się również nad wykonaniem mebli na zamówienie, aby idealnie pasowały do pomieszczenia.