Jak urządzić terrarium dla gadów

Odpowiednie terrarium dla gadów - zarówno proste akwarium, jak i terrarium pustynne czy tropikalne - wymaga odpowiedniego przygotowania,by zwierzę było bezpieczne.

Osoby uczulone na sierść lub nie lubiące spacerów często decydują się na kupno jaszczurki czy węża. Bywają one jednak trudniejsze do utrzymania niż "zwyczajne" psy czy koty. Jednym z wyzwań przy kupnie takiego zwierzęcia jest dobór odpowiedniego terrarium dla gada. W zależności od wybranego gatunku, należy przystosować je do potrzeb zwierzęcia.

 

 • Akwarium dla gada
  Najprostszym typem terrarium dla gada jest akwarium, potrzebne, jeśli wybranym zwierzęciem jest żółw. Warto pamiętać, że zwierzę powinno mieć odpowiednio dużo miejsca, by nie męczyło się w ciasnym zbiorniku. Podstawowymi urządzeniami, jakie będą potrzebne, są grzałka i filtr do wody. Niezbędny jest również napowietrzacz. Przygotowanie terrarium dla gadów wodnych jest bardzo proste. Z piasku lub drobnego żwirku należy usypać 3-4 centymetrową warstwę piasku. Następnie układa się kamienie czy inne dodatki, które mogą posłużyć za ewentualne schronienie dla zwierzęcia. Dopiero po przygotowaniu podłoża można wlać wodę oraz umieścić w niej rośliny. Jednak akwarium nie jest jeszcze gotowe - na 24 godziny przed umieszczeniem w nim zwierzęcia należy włączyć napowietrzacz i filtr.
   
 • Terrarium tropikalne
  Jeśli wybranym zwierzęciem jest kameleon czy bazyliszek, właściciel musi zapewnić miejsce do wspinaczki. Dobre będą do tego pnącza czy duże gałęzie. Przygotowując tego rodzaju terrarium dla gada, należy pamiętać, by takie konstrukcje były dobrze umocowane i stabilne. Muszą być na tyle wytrzymałe, by nie załamały się pod ciężarem zwierzęcia - jeśli to się zdarzy, pupil może zrobić sobie krzywdę. W tropikalnym terrarium potrzebna jest też lampa grzewcza, by zwierzę było w warunkach zbliżonych do naturalnych. Ważna jest też wentylacja powietrza - dobrym pomysłem są listwy. Nie wolno zapominać o zbiorniku na wodę oraz o tym, by przykryć terrarium.
   
 • Pustynne terrarium
  Większość węży i gekony, czyli gady przystosowane do klimatu pustynnego, potrzebują jedynie piasku i skałek. Jednak, wbrew pozorom, urządzenie dla nich terrarium nie jest wcale takie oczywiste. Jeśli konstrukcja z kamieni jest niestabilna, mogą one osunąć się i zranić pupila. Dlatego ważne jest upewnienie się, że są one dobrze przymocowane. Decydując się na zastosowanie taśm samoprzylepnych czy klejów, należy kupić je w sklepie zoologicznym - nie zaszkodzą zwierzęciu. Jeśli w terrarium dla gada właściciel chce mieć rośliny, wybór jest niewielki. Jedynie agawy i kaktusy nadają się do takiego terrarium, choć lepiej, jeśli w ogóle nie ma w nim roślin.