Jak usunąć dziurę po papierosie w siedzeniu samochodowym

Do usunięcia dziury po papierosie w siedzeniu samochodowym potrzebne będą tylko nożyczki, pianka tapicerska, klej i pęseta - a efekt będzie zaskakująco dobry!

Nierzadko zdarzają się sytuacje, kiedy przez nieuwagę upadnie iskra z palonego w samochodzie papierosa, która wypala nieestetyczną dziurę w tapicerce psującą wygląd wnętrza auta. Istnieją jednak skuteczne sposoby zlikwidowania dziury po papierosie w siedzeniu samochodowym bez konieczności wymiany tapicerki. Można oczywiście zlecić taką naprawę profesjonalnemu tapicerowi, ale samemu również uda się pozbyć się takiego otworu z bardzo dobrym skutkiem.

Przygotowanie tapicerki do usuwania dziury
Usunięcie dziury po papierosie w siedzeniu samochodowym jest pracochłonne i wymaga staranności. Jeśli jednak wszystko zostanie zrobione dokładnie, dziura zostanie zatuszowana niemal całkowicie. Należy zacząć od wyczyszczenia tapicerki. Brud może spowodować niedokładne przylgnięcie kleju do powierzchni materiału. Poza tym łata będzie wtedy miała nieco inny odcień niż reszta zabrudzonej tapicerki. Kiedy tkanina jest już czysta, trzeba delikatnie wyciąć przypalony obwód dziury tak, aby nigdzie nie zostało żółtawe zabarwienie. Należy wykonywać tą czynność precyzyjnie tak, żeby usunąć jak najmniejszą ilość materiału. Potrzebna jest jeszcze tkanina do wypełnienia dziury. W tym celu trzeba znaleźć mało widoczny kawałek tapicerki, na przykład spod spodu siedzenia i wyciąć z niego mały fragment materiału, nieco większy niż naprawiana dziura. Następnie należy podzielić wycięty fragment na pojedyncze nitki i przystąpić do usuwania dziury.

Wypełnianie otworu w tapicerce
Żeby pozbyć się dziury po papierosie w siedzeniu samochodowym potrzebna jest odrobina kleju tapicerskiego. Ważne, by się nie rozpuszczał i był na tyle mocny aby utrzymać naklejoną łatę na właściwym miejscu podczas normalnego użytkowania siedzenia. Oprócz kleju trzeba użyć specjalnej pianki tapicerskiej – pianki poliuretanowej. Jest ona wytrzymała i doskonale izoluje, dzięki czemu będzie dobrym podkładem pod otwór w materiale. Za pomocą kleju trzeba przyczepić odrobinę pianki od spodu do dziury po papierosie i z wierzchu posmarować piankę tym samym klejem. Należy uważać, by nie przesadzić z jego ilością, gdyż będzie to wyglądać nieestetycznie. Na dziurkę wypełnioną pianką posmarowaną klejem można już nałożyć ostrożnie i precyzyjnie po jednej nitce wyciętego wcześniej materiału. Najlepiej wykonywać tą czynność za pomocą pęsety. Nitki muszą być ułożone dokładnie, jedna przy drugiej, aby skrzętnie wypełniły całą dziurę. Wtedy uzyskany efekt będzie najdoskonalszy. Na koniec wystarczy poczekać, aż klej zaschnie i można dalej użytkować siedzenie.