Jak usunąć gumę do żucia z dżinsów

Aby usunąć gumę do żucia z dżinsów można zamrozić spodnie, można także użyć oliwki dla dzieci. Stare gumy da się usunąć przy pomocy wody i szczotki.

Część wielbicieli gumy do żucia ma niezbyt elegancki zwyczaj zostawiania zużytej gumy tam, gdzie akurat się znajduje – w autobusie, tramwaju, szkole czy kinie. Osoba, która usiądzie na takiej gumie, ma potem nie lada problem z pozbyciem się jej. Jest jednak kilka domowych sposobów na to, aby usunąć gumę do żucia z dżinsów, nie niszcząc przy tym spodni.

 

 

 • Zamrażanie gumy
  Pierwszym i najbardziej popularnym sposobem, dzięki któremu możemy usunąć gumę do żucia z dżinsów, jest przykładanie kostek lodu. Dzięki temu guma twardnieje i można ją potem bardzo łatwo zeskrobać – nawet paznokciem. Należy jednak dość długo przykładać lód, często zmieniając kostki (zanim się zaczną topić). Jeśli ktoś chce zaoszczędzić czas może zamiast tego włożyć spodnie czy kurtkę do zamrażalnika i zostawić je w nim na kilka godzin, a nawet na całą noc. Po tym czasie nie powinno się mieć najmniejszych problemów z wykruszeniem niechcianej gumy. Jeśli zostaną jakieś niewielki resztki można ponownie włożyć dżinsy do zamrażalnika i nastawić go na niższą temperaturę, wtedy na pewno uda się wszystko usunąć. Niestety, metoda ta skuteczna jest tylko w przypadku świeżo przyklejonych do materiału gum.
 • Usuwanie gumy przy pomocy oliwki
  Innym sposobem jest zastosowanie oliwki dla dzieci. Przy pomocy patyczków higienicznych nakładamy oliwkę na gumę. Pocieramy zwilżonym patyczkiem tak długo, aż cała guma do żucia się rozpuści. Niestety jest to zabieg dość czasochłonny i wymaga sporego wysiłku. Należy także uważać i nie używać zbyt dużej ilości oliwki, aby na spodniach nie została brzydka, tłusta plama. Aby tego uniknąć, najlepiej spodnie od razu po usunięciu gumy wyprać. 
 • Usuwanie starych gum
  Często zdarza się, że nie od razu zauważamy gumę przyklejoną do naszych spodni. Istnieją jednak metody, które pozwalają skutecznie poradzić sobie także ze starymi gumami. Aby się ich pozbyć wystarczy kran z zimną, bieżącą wodą i szczotka ryżowa. Miejsce, w którym przyklejona jest guma, należy najpierw zmoczyć zimną wodą, a następnie szorować szczotką. Ważne, aby materiał był zgięty pod kątem prostym tam, gdzie znajduje się guma (można do tego wykorzystać choćby brzeg zlewu) – w przeciwnym razie guma zamiast odkleić się może się wczepić jeszcze bardziej w spodnie. Materiał dobrze jest szczotkować zgodnie z kierunkiem prążków na materiale – wtedy istnieje mniejsze ryzyko zniszczenia go. 
 • Czego nie robić
  Dżinsów nie wolno prasować ani polewać gorącą wodą – guma przyklei się do nich wówczas jeszcze bardziej. Lepiej też nie używać rozpuszczalnika czy benzyny, gdyż grozi to zniszczeniem materiału, odbarwieniem go. Ostrożnym należy także być z używanie różnych środków chemicznych typu wybielacze – stosując je mamy większe prawdopodobieństwo, że uda nam się zniszczyć materiał, niż usunąć gumę do żucia z dżinsów.